LAKE MINNETONKA TRIATHLON
                                             EXCELSIOR, MINNESOTA - JUNE 19, 2004
                                          1/2 Mile Swim - 15 Mile Bike - 3 Mile Run

Place Div/Tot  Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   1/29    351 John Shelp               32 M   Maple Plain        MN    3 11:52  1:21  1:19    1   36:50  24.4  0:58    3 16:17  5:26 1:07:14 
    2   1/29    415 Becky Youngberg          29 F   Eden Prairie       MN    4 12:25  1:25  1:28   22   41:08  21.9  0:38    9 17:18  5:46 1:12:55 
    3   1/4     405 Matt Weissenborn         24 M   Minnetonka         MN   24 14:04  1:36  1:52    3   39:27  22.8  0:49    5 16:48  5:36 1:12:58 
    4   1/23    376 Christopher Timberlake   43 M   Bloomington        MN   20 13:54  1:35  1:32    4   39:39  22.7  0:55    6 17:03  5:41 1:13:02 
    5   2/23    247 Phillip Kelaart          40 M   Minneapolis        MN   18 13:46  1:34  1:24    2   39:13  23.0  0:37   30 18:42  6:14 1:13:41 
    6   1/19    335 Larry Schonhardt         46 M   Fridley            MN    6 12:51  1:28  1:39   13   40:34  22.2  0:43   15 18:14  6:05 1:13:59 
    7   1/32    115 Mark Barrett             35 M   Eden Prairie       MN                          16   40:41  22.1  0:30   20 18:25  6:09 1:14:01 
    8   3/23    196 Kevin Grafft             43 M   Chanhassen         MN   23 14:02  1:36  1:32    7   40:12  22.4  0:51   11 17:28  5:50 1:14:04 
    9   1/16    105 Thomas Alcivar           26 M   St. Louis Park     MN   14 13:38  1:33  1:55   27   41:34  21.7  0:42    7 17:08  5:43 1:14:54 
   10   2/16    156 Jesse Cox                26 M   Shakopee           MN   58 15:36  1:47  1:37   10   40:21  22.3  0:37    8 17:10  5:44 1:15:19 
   11   3/16    216 Brian Heltemes           28 M   Minneapolis        MN   38 14:53  1:42  2:02   31   42:00  21.4  0:47    1 15:42  5:14 1:15:22 
   12   4/16    410 John Wolff               29 M   St. Paul           MN   53 15:32  1:46  1:53   15   40:37  22.2  1:15    2 16:12  5:24 1:15:27 
   13   5/16    296 Brendon O'flanagan       27 M   Brooklyn Park      MN   16 13:44  1:34  1:17   50   42:59  20.9  0:48   12 17:34  5:52 1:16:20 
   14   4/23    160 Peter Dahlberg           41 M   North Oaks         MN   37 14:52  1:42  1:21   28   41:41  21.6  0:55   14 17:55  5:59 1:16:43 
   15   2/29    401 Mark Watczak             33 M   Esko               MN   88 16:37  1:54  1:10   11   40:25  22.3  0:49   13 17:54  5:58 1:16:54 
   16   2/32    348 Bradley Severson         37 M   Plymouth           MN   39 15:08  1:44  1:31   47   42:52  21.0  1:02    4 16:46  5:36 1:17:17 
   17   1/13    252 Leonard Klun             50 M   Maple Plain        MN   13 13:37  1:33  2:21   30   41:57  21.5  0:48   35 18:53  6:18 1:17:35 
   18   2/19    217 Dave Henningsgaard       45 M   Champlin           MN   15 13:42  1:34  1:41   40   42:30  21.2  1:00   36 18:56  6:19 1:17:46 
   19   6/16    222 Mathew Hink              27 M   Blaine             MN   11 13:31  1:33  1:24   45   42:44  21.1  1:14   37 18:56  6:19 1:17:47 
   20   3/19    381 Carl Tubbs               46 M   Stillwater         MN   78 16:13  1:51  1:40    5   39:45  22.7  1:14   43 19:09  6:23 1:18:00 
   21   7/16    303 Christopher Passaro      29 M   Burnsville         MN   41 15:12  1:44  2:27   20   40:53  22.0  1:03   22 18:30  6:10 1:18:02 
   22   1/16    418 Kristen Rygg             24 F   St. Paul           MN    1 10:52  1:15  1:56   92   46:13  19.5  0:38   28 18:40  6:14 1:18:17 
   23   5/23    177 David Endy               42 M   Excelsior          MN    7 13:13  1:31  2:24   37   42:20  21.3  1:27   38 18:56  6:19 1:18:18 
   24   6/23    165 Peter Davis              40 M   Greenwood          MN   21 13:59  1:36  2:37   43   42:44  21.1  0:46   16 18:20  6:07 1:18:24 
   25   8/16    145 Brian Christopherson     28 M   Minneapolis        MN   43 15:14  1:44  1:45   24   41:20  21.8  1:15   39 19:01  6:21 1:18:32 
   26   7/23    377 Leon Tischer             44 M   Maplewood          MN   63 15:53  1:49  1:47   21   40:56  22.0  1:37   23 18:35  6:12 1:18:45 
   27   3/29    190 Thomas Garry             30 M   Minneapolis        MN  103 17:16  1:58  1:05    8   40:15  22.4  0:49   54 19:27  6:29 1:18:50 
   28   3/32    124 Jay Bennett              35 M   New Brighton       MN   80 16:18  1:52  1:52    9   40:19  22.3  1:18   46 19:11  6:24 1:18:56 
   29   8/23    131 Jaye Blanshan            42 M   Eden Prairie       MN   52 15:26  1:46  2:06   23   41:11  21.9  0:34   63 19:50  6:37 1:19:05 
   30   9/23    129 Mark Birchard            40 M   Edina              MN   10 13:26  1:32  1:23   54   43:14  20.8  1:05   67 20:00  6:40 1:19:06 
   31   4/29    403 Paul Watson              34 M   Farmington         MN   31 14:40  1:40  1:53   32   42:05  21.4  0:29   85 20:36  6:52 1:19:42 
   32   1/18    371 Jodie Taylor             32 F   Richfield          MN   55 15:33  1:47  1:26   56   43:29  20.7  0:46   29 18:42  6:14 1:19:54 
   33   5/29    175 David Elliason           34 M   Maple Grove        MN   54 15:32  1:46  1:49   17   40:45  22.1  0:51   94 21:00  7:00 1:19:56 
   34   4/32    419 Johnny Suprise           35 M   Eden Prairie       MN   35 14:49  1:42  2:02   29   41:54  21.5  1:09   82 20:33  6:51 1:20:26 
   35  10/23    400 Jeffrey Warshaw          43 M   Minneapolis        MN   40 15:10  1:44  2:55   41   42:41  21.1  0:56   31 18:47  6:16 1:20:27 
   36   1/21    262 Anne Lee                 44 F   Wayzata            MN   57 15:35  1:47  1:44   35   42:08  21.4  1:03   68 20:08  6:43 1:20:37 
   37   2/21    283 Tanya Miller             42 F   Plymouth           MN   84 16:27  1:53  1:49   46   42:49  21.0  0:57   25 18:37  6:13 1:20:38 
   38   4/19    206 Steve Gunther            46 M   Excelsior          MN   17 13:45  1:34  1:24   68   44:40  20.2  0:40   73 20:20  6:47 1:20:48 
   39   2/13    123 Steve Bengtson           53 M   Chippewa Falls     WI   59 15:42  1:47  1:26   19   40:46  22.1  1:01  120 21:59  7:20 1:20:52 
   40   6/29    291 Greg Neuman              33 M   Plymouth           MN  117 17:41  2:01  3:00   12   40:29  22.2  1:07   27 18:39  6:13 1:20:53 
   41   5/32    239 Mike Johnson             35 M   St Louis Park      MN   74 16:08  1:50  1:39   51   42:59  20.9  1:00   44 19:10  6:24 1:20:56 
   42   3/13    147 Michael Colaizy          54 M   Osceola            WI  160 19:18  2:12  1:30   14   40:37  22.2  1:20   19 18:25  6:09 1:21:08 
   43   6/32    164 Craig Davis              35 M   Mounds View        MN   33 14:44  1:41  1:58   34   42:08  21.4  0:58  105 21:27  7:09 1:21:13 
   44   7/32    416 Erich Zeitz              39 M   Minnetonka         MN   46 15:17  1:45  2:35   55   43:26  20.7  1:00   51 19:18  6:26 1:21:35 
   45   8/32    228 Don Hunley               38 M   New Hope           MN  105 17:20  1:59  1:38    6   40:11  22.4  1:02  110 21:40  7:14 1:21:50 
   46   3/21    140 Martha Carlson           41 F   Chaska             MN    9 13:23  1:32  1:56   70   44:57  20.0  1:02   92 20:55  6:59 1:22:11 
   47   9/32    402 Jonathan Watson          35 M   Minneapolis        MN   82 16:23  1:52  2:29   65   44:14  20.4  1:06   17 18:20  6:07 1:22:29 
   48   2/4     171 Dan Dow                  24 M   Eagan              MN  128 18:15  2:05  2:15   42   42:42  21.1  0:53   21 18:28  6:10 1:22:30 
   49  10/32    325 Nick Ridgeway            36 M   Litchfield         MN   26 14:12  1:37  2:22   84   45:47  19.7  1:22   32 18:49  6:17 1:22:31 
   50  11/23    179 Craig Estenson           41 M   Eagan              MN   30 14:39  1:40  2:13   62   44:07  20.4  1:16   84 20:35  6:52 1:22:48 
   51   1/3     218 Jim Henrickson           57 M   Park Rapids        MN   25 14:05  1:36  1:57   53   43:00  20.9  1:15  136 22:40  7:34 1:22:55 
   52   2/29    345 Christina Seifert        25 F   Apple Valley       MN   36 14:51  1:42  1:56   88   46:03  19.6  0:32   59 19:37  6:33 1:22:57 
   53   5/19    155 Darrell Cox              49 M   Shakopee           MN   96 16:59  1:56  1:23   64   44:13  20.4  0:58   57 19:33  6:31 1:23:04 
   54   7/29    360 Tom Spangler             31 M   Rosemount          MN  176 19:56  2:16  2:58   18   40:46  22.1  1:03   18 18:23  6:08 1:23:05 
   55  12/23    363 Scott Stensland          42 M   Chaska             MN   60 15:43  1:48  1:21   26   41:32  21.7  1:32  149 23:10  7:44 1:23:16 
   56  11/32    268 Doug Livingston          37 M   Excelsior          MN   42 15:12  1:44  2:17   89   46:05  19.5  1:08   26 18:38  6:13 1:23:19 
   57   3/29    446 Noelle Peterson          25 F   Minneapolis        MI   12 13:34  1:33  3:02  103   46:42  19.3  0:24   61 19:41  6:34 1:23:21 
   58   8/29    277 John Mckeehen            34 M   Edina              MN   19 13:51  1:35  2:10   94   46:21  19.4  1:04   65 19:56  6:39 1:23:21 
   59  13/23    337 Jeff Schultenover        40 M   Minnetonka         MN   72 16:04  1:50  1:47   44   42:44  21.1  0:53  118 21:57  7:19 1:23:23 
   60   9/29    158 Michael Criego           33 M   Savage             MN  100 17:07  1:57  2:08   52   43:00  20.9  0:49   80 20:32  6:51 1:23:35 
   61  12/32    114 Josh Baltzell            35 M   Edina              MN   51 15:26  1:46  1:36   69   44:46  20.1  1:10   90 20:49  6:57 1:23:45 
   62   4/13    272 Chris Lyman              53 M   Saint Paul         MN  131 18:16  2:05  1:36   25   41:27  21.7  1:14   98 21:14  7:05 1:23:46 
   63  14/23    180 Mark Falzone             42 M   Chanhassen         MN   90 16:48  1:55  2:21   59   43:58  20.5  1:38   50 19:16  6:26 1:23:59 
   64  15/23    139 Brad Canham              40 M   Eden Prairie       MN   83 16:24  1:52  1:46   73   45:07  20.0  1:10   64 19:52  6:38 1:24:18 
   65  13/32    445 Dean Hagan               37 M   White Bear Lake    MN  125 17:59  2:03  3:05   49   42:57  21.0  1:22   41 19:07  6:23 1:24:28 
   66  10/29    341 Scott Needham            30 M   St. Paul           MN  110 17:23  1:59  1:55   79   45:35  19.8  0:32   45 19:10  6:24 1:24:33 
   67   4/21    386 Joan Van Camp            40 F   Tonka Bay          MN  124 17:58  2:03  2:14   63   44:08  20.4  1:07   42 19:09  6:23 1:24:34 
   68   1/21    166 Joy Devens               39 F   Plymouth           MN   66 15:55  1:49  2:30   71   44:58  20.0  1:01   79 20:31  6:51 1:24:53 
   69   2/18    321 Lara Rampetsreiter       34 F   Crystal            MN   64 15:54  1:49  2:09   77   45:24  19.8  0:45   96 21:10  7:04 1:25:20 
   70  11/29    181 Chris Feile              34 M   Woodbury           MN   94 16:55  1:56  2:49   72   45:00  20.0  1:30   48 19:15  6:25 1:25:27 
   71   9/16    256 Jonathan Kosbab          29 M   Bloomington        MN  163 19:25  2:13  3:37   33   42:05  21.4  0:49   66 19:58  6:40 1:25:52 
   72  12/29    214 Marc Harvieux            34 M   Lexington          MN  140 18:39  2:08  1:46   48   42:55  21.0  1:01  111 21:40  7:14 1:25:59 
   73   1/4     182 Christina Fisher         18 F   Willmar            MN   47 15:19  1:45  2:06   76   45:23  19.8  1:05  128 22:15  7:25 1:26:06 
   74   6/19    353 Michael Sindt            49 M   Apple Valley       MN  155 19:05  2:11  1:38   66   44:33  20.2                        1:26:07 
   75  13/29    116 Gregory Bartness         31 M   Savage             MN   29 14:20  1:38  3:02  122   47:47  18.8  0:34   78 20:30  6:50 1:26:11 
   76   1/2     330 Mike Sagan               16 M   Plymouth           MN   98 17:02  1:57  1:02   91   46:06  19.5  0:56   97 21:14  7:05 1:26:20 
   77   1/3     389 Nick Vanduzee            60 M   Chaska             MN  202 20:56  2:23  2:10   36   42:09  21.4  1:24   69 20:10  6:44 1:26:47 
   78  10/16    387 Brian Vance              28 M   Minneapolis        MN   32 14:40  1:40  1:47  127   48:03  18.7  1:18  101 21:20  7:07 1:27:07 
   79   2/21    305 Diane Pawlik             36 F   Eden Prairie       MN   81 16:18  1:52  2:03  124   47:50  18.8  1:29   55 19:29  6:30 1:27:08 
   80  16/23    226 Douglas Hotvedt          41 M   Eagan              MN   92 16:52  1:55  2:27  113   47:26  19.0  1:28   40 19:04  6:22 1:27:15 
   81  14/32    257 Nick Kozel               38 M   St. Paul           MN  161 19:19  2:12  1:40   39   42:24  21.2  0:34  164 23:31  7:51 1:27:27 
   82   5/21    208 Leslie Hacking           42 F   Golden Valley      MN   61 15:46  1:48  1:08  106   47:00  19.2  0:50  142 23:01  7:41 1:27:44 
   83   4/29    109 Michelle Andres          27 F   East Gull Lake     MN  121 17:52  2:02  1:25  133   48:26  18.6  0:31   56 19:33  6:31 1:27:45 
   84   5/29    220 Molly Hillstrom          26 F   Minneapolis        MN   44 15:14  1:44  1:41   87   45:57  19.6  0:47  183 24:11  8:04 1:27:49 
   85   6/21    185 Jenna Fletcher           42 F   Edina              MN  134 18:32  2:07  1:06   80   45:41  19.7  0:51  112 21:46  7:16 1:27:54 
   86   7/19    264 Bob Leone                47 M   Plymouth           MN   73 16:08  1:50  2:57   60   44:00  20.5  2:01  141 22:55  7:39 1:27:58 
   87   3/21    388 Lori Vanderwoude         39 F   Burnsville         MN   71 16:03  1:50  1:52  115   47:32  18.9  1:05  107 21:30  7:10 1:28:00 
   88   2/16    294 Alicia Northey           23 F   Wayzata            MN    5 12:35  1:26  1:42  170   50:51  17.7  0:37  139 22:51  7:37 1:28:34 
   89   3/16    200 Julia Gray               24 F   St. Paul           MN  114 17:29  2:00  2:41  128   48:08  18.7  1:34   34 18:50  6:17 1:28:40 
   90   8/19    357 Bruce Skerik             49 M   Gilbertville       IA  152 18:59  2:10  2:07   81   45:43  19.7  1:03   91 20:54  6:58 1:28:44 
   91   2/4     219 Ann Hepola               18 F   St. Paul           MN   28 14:20  1:38  2:13  178   51:35  17.5  0:31   77 20:29  6:50 1:29:06 
   92  15/32    369 Daniel Swartz            35 M   St. Louis Park     MN  166 19:30  2:13  1:43  120   47:44  18.9  1:27   33 18:50  6:17 1:29:12 
   93  16/32    126 David Berghult           36 M   Edina              MN  113 17:28  2:00  2:13  139   48:46  18.5  1:07   60 19:39  6:33 1:29:12 
   94  14/29    204 Daniel Gulbrandson       34 M   Hopkins            MN  147 18:53  2:09  2:23  107   47:04  19.1  0:45   70 20:13  6:45 1:29:17 
   95  15/29    113 Kevin Ballinger          31 M   Saint Michael      MN  175 19:55  2:16  1:48  125   47:52  18.8  0:31   49 19:15  6:25 1:29:19 
   96  17/32    231 David Jack               36 M   Lake Elmo          MN   93 16:53  1:56  3:02  101   46:41  19.3  1:28  104 21:26  7:09 1:29:27 
   97   3/18    118 Dana Baugh               34 F   Burnsville         MN  133 18:28  2:06  1:28  104   46:57  19.2  1:05  108 21:30  7:10 1:29:28 
   98   6/29    229 Claire Ihnot             27 F   Minneapolis        MN  116 17:31  2:00  2:10  155   49:48  18.1  1:31   24 18:37  6:13 1:29:35 
   99   4/21    404 Malia Weinmann           39 F   Minneapolis        MN  111 17:23  1:59  2:51   86   45:56  19.6  0:50  137 22:42  7:34 1:29:42 
  100   9/19    153 Mike Costello            49 M   Afton              MN  144 18:47  2:09  4:07   95   46:22  19.4  1:15   47 19:13  6:25 1:29:43 
  101  16/29    210 Kris Hansen              30 M   Chaska             MN  217 22:37  2:35  2:36   38   42:22  21.3  1:18   93 20:56  6:59 1:29:46 
  102  17/29    192 Jeff Given               34 M   St. Paul           MN   85 16:29  1:53  2:27  134   48:36  18.5  1:32  109 21:38  7:13 1:30:39 
  103  18/32    125 Steve Benoit             37 M   Blaine             MN  150 18:58  2:10  3:16   85   45:56  19.6  2:00   83 20:33  6:51 1:30:41 
  104   4/16    233 Molly Jeatran            24 F   Minneapolis        MN   34 14:49  1:41  2:40  119   47:40  18.9  1:18  204 24:44  8:15 1:31:09 
  105   5/13    134 William Bowerman         50 M   Excelsior          MN  158 19:16  2:12  1:57  117   47:36  18.9  1:01  102 21:23  7:08 1:31:11 
  106   4/18    306 Amy Peterson             32 F   Lakeville          MN   99 17:07  1:57  3:13  110   47:18  19.0  1:31  124 22:08  7:23 1:31:15 
  107   7/21    300 Virginia Olson           41 F   Minnetonka         MN  132 18:17  2:05  1:17  111   47:20  19.0  1:17  147 23:06  7:42 1:31:16 
  108  18/29    167 Jeffrey Diebel           34 M   Deephaven          MN  229 23:44  2:42  2:15   67   44:36  20.2  1:20   58 19:36  6:32 1:31:29 
  109  10/19    191 Dwight Geisler           46 M   Bloomington        MN  185 20:15  2:18  3:24   61   44:06  20.4  2:18  106 21:28  7:10 1:31:29 
  110   5/18    354 Beth Sipe                30 F   Minneapolis        MN  108 17:21  1:59  1:47  140   48:50  18.4  1:04  135 22:37  7:33 1:31:38 
  111  19/32    318 Todd Price               35 M   New London         WI  141 18:43  2:08  2:44  105   46:59  19.2  1:19  117 21:56  7:19 1:31:39 
  112   5/21    290 Sheila Nelson            35 F   Eagan              MN    8 13:18  1:31  1:30  173   51:15  17.6  1:29  192 24:21  8:07 1:31:51 
  113   7/29    344 Barbara Seifert          28 F   Chaska             MN  104 17:19  1:58  1:58  150   49:39  18.1  0:47  126 22:12  7:24 1:31:53 
  114   1/7     284 Jeanne Minder Chatter    51 F   Shoreview          MN   27 14:16  1:38  2:20  149   49:35  18.2  1:35  187 24:15  8:05 1:31:59 
  115  11/16    250 Adam Kim                 28 M   Minneapolis        MN  204 21:05  2:24  2:47  118   47:38  18.9  1:16   52 19:22  6:28 1:32:06 
  116  11/19    311 Mark Piatkowski          49 M   Chanhassen         MN   65 15:54  1:49  3:19  158   49:58  18.0  0:53  121 22:04  7:22 1:32:06 
  117   8/21    236 Anne Johnson             40 F   Minneapolis        MN  170 19:34  2:14  2:08  137   48:45  18.5  1:25   75 20:23  6:48 1:32:13 
  118  19/29    195 Chris Gotz               30 M   Maple Grove        MN  194 20:39  2:21  2:06   75   45:18  19.9  1:14  143 23:01  7:41 1:32:17 
  119   2/3     362 Mark Stange              57 M   Shoreview          MN  151 18:58  2:10  1:54  108   47:05  19.1  1:22  144 23:02  7:41 1:32:18 
  120   8/29    413 Jasmine Xie              26 F   Woodbury           MN  119 17:46  2:02  2:46  154   49:47  18.1  1:29   81 20:33  6:51 1:32:20 
  121  12/19    232 Art Jacobson             49 M   Apple Valley       MN  146 18:52  2:09  1:48   90   46:06  19.5  1:15  199 24:34  8:12 1:32:32 
  122   6/21    102 Michelle Abramson        37 F   Minneapolis        MN   97 16:59  1:56  3:06  131   48:21  18.6  1:17  140 22:52  7:38 1:32:33 
  123  17/23    120 Joseph Begich            43 M   St. Louis Park     MN  157 19:13  2:11  2:29  121   47:45  18.9  1:13  119 21:57  7:19 1:32:35 
  124  18/23    326 John Rossini             41 M   Bartlett           IL  187 20:19  2:19  3:31  114   47:31  18.9  1:36   62 19:46  6:36 1:32:42 
  125  19/23    186 Andrew Flood             40 M   Edina              MN  210 21:44  2:29  3:37   57   43:48  20.6  1:25  129 22:15  7:25 1:32:47 
  126   6/13    244 Joe Kandiko              54 M   Excelsior          MN   95 16:57  1:56  2:14  109   47:12  19.1  1:10  218 25:18  8:26 1:32:49 
  127   9/29    255 Fawna Korhonen           29 F   Minneapolis        MN  167 19:31  2:13  1:59  126   48:02  18.7  1:14  123 22:07  7:23 1:32:51 
  128  20/32    347 Peter Seng               39 M   Edina              MN   45 15:15  1:44  2:35   58   43:49  20.5  1:04  255 30:09 10:03 1:32:52 
  129   7/21    281 Victoria Michaelson      39 F   Eden Prairie       MN  149 18:58  2:10  3:16   99   46:35  19.3  1:31  134 22:34  7:32 1:32:52 
  130  12/16    207 Derek Haag               26 M   New Hope           MN  109 17:22  1:59  2:36  176   51:34  17.5  0:50   88 20:42  6:54 1:33:02 
  131   9/21    245 Jamie Karlovich          41 F   Excelsior          MN   48 15:20  1:45  2:30  172   51:09  17.6  1:46  132 22:27  7:29 1:33:11 
  132  10/29    399 Kelly Warden             27 F   St. Louis Park     MN   77 16:13  1:51  2:51  156   49:50  18.1  1:44  138 22:51  7:37 1:33:28 
  133  20/23    107 Bob Allen                43 M   Chaska             MN  138 18:38  2:07  2:46  136   48:37  18.5  1:42  114 21:50  7:17 1:33:30 
  134  10/21    391 Kristin Veker            40 F   Edina              MN   49 15:21  1:45  1:36  169   50:42  17.8  1:38  190 24:20  8:07 1:33:34 
  135  11/21    141 Mary Carlson             43 F   Moose Lake         MN   79 16:16  1:51  2:16  138   48:45  18.5  0:49  223 25:52  8:38 1:33:56 
  136   7/13    408 Mark Winholtz            52 M   Andover            MN  165 19:26  2:13  2:26  116   47:35  18.9  1:07  158 23:25  7:49 1:33:58 
  137   5/16    143 Sarah Chillo             24 F   Minneapolis        MN   86 16:32  1:53  2:56  148   49:33  18.2  1:06  175 23:55  7:59 1:34:00 
  138   3/4     398 Adam Warden              23 M   Mankato            MN  153 19:00  2:10  3:07   96   46:26  19.4  1:00  196 24:31  8:11 1:34:01 
  139  21/32    173 Clark Eichelberger       36 M   St Louis Park      MN   75 16:12  1:51  2:20  130   48:18  18.6  1:01  230 26:29  8:50 1:34:20 
  140  11/29    110 Carolyn Arnebeck         29 F   Minnetonka         MN   50 15:22  1:45  2:50  214   54:33  16.5  0:40  115 21:51  7:17 1:35:13 
  141   3/3     183 Don Fisher               59 M   Willmar            MN  186 20:17  2:19  3:31   74   45:07  20.0  1:38  206 24:45  8:15 1:35:16 
  142  13/19    367 Jeffrey Sturgis          48 M   Deephaven          MN  126 18:06  2:04  2:44  129   48:08  18.7  2:15  180 24:06  8:02 1:35:17 
  143   8/13    309 James Philipsek          50 M   Inver Grove Height MN  106 17:20  1:59  2:32  177   51:34  17.5  0:48  148 23:08  7:43 1:35:20 
  144  22/32    295 David Nyberg             35 M   St. Paul           MN  205 21:05  2:24 10:12   82   45:45  19.7  1:04   10 17:25  5:49 1:35:30 
  145  23/32    112 Eric Bakke               39 M   Vadnais Heights    MN  184 20:11  2:18  2:40  161   50:08  18.0  2:17   72 20:18  6:46 1:35:32 
  146   1/8     205 Helen Gunther            47 F   Excelsior          MN  139 18:38  2:07  2:18  163   50:17  17.9  1:15  151 23:13  7:45 1:35:39 
  147  24/32    411 Jeff Wollerman           37 M   Victoria           MN  228 23:34  2:41  1:35   98   46:28  19.4  2:01  125 22:08  7:23 1:35:44 
  148  12/29    361 Jennifer Stanerson       26 F   St. Louis Park     MN   62 15:50  1:48  1:47  183   52:03  17.3  1:01  212 25:10  8:24 1:35:50 
  149  21/23    133 Craig Boivin             44 M   Plymouth           MN  168 19:31  2:14  3:55   83   45:47  19.7  2:18  191 24:20  8:07 1:35:50 
  150  25/32    230 Nelson Inz               35 M   Minneapolis        MN  142 18:46  2:08  2:45  168   50:41  17.8  1:20  131 22:23  7:28 1:35:54 
  151   6/16    246 Jenna Katnis             20 F   Buffalo            MN  102 17:13  1:58  1:55  179   51:43  17.4  1:24  171 23:45  7:55 1:35:58 
  152  20/29    128 Chris Bintliff           30 M   Coon Rapids        MN  173 19:51  2:16  2:38  146   49:27  18.2  1:11  145 23:02  7:41 1:36:07 
  153   8/21    355 Caroline Skaar-Page      37 F   Eden Prairie       MN  231 23:57  2:44  2:20   78   45:29  19.8  1:25  153 23:15  7:45 1:36:24 
  154   9/21    340 Dian Schwarze            37 F   Deephaven          MN  118 17:45  2:01  2:35  174   51:16  17.6  1:18  169 23:42  7:54 1:36:34 
  155  12/21    378 Sandy Togstad            44 F   Mound              MN  213 22:04  2:31  2:12  143   49:11  18.3  1:15  130 22:21  7:27 1:37:01 
  156  13/29    221 Jill Hink                27 F   Blaine             MN   91 16:49  1:55  2:17  200   53:31  16.8  1:22  170 23:45  7:55 1:37:41 
  157  14/29    148 Kathryn Coleman          28 F   St. Louis Park     MN  180 20:05  2:17  3:09  186   52:28  17.2  0:49   99 21:17  7:06 1:37:46 
  158  15/29    280 Heidi Meyer              29 F   Minneapolis        MN  107 17:21  1:59  2:29  181   51:56  17.3  1:36  194 24:27  8:09 1:37:47 
  159  16/29    212 Carly Hartter            29 F   Eden Prairie       MN  148 18:54  2:09  1:35  132   48:23  18.6  1:40  235 27:17  9:06 1:37:48 
  160  13/16    346 David Semersky           29 M   St. Louis Park     MN  179 19:59  2:17  2:28  187   52:49  17.0  2:11   76 20:23  6:48 1:37:49 
  161  10/21    356 Kathleen Skeie           35 F   Mound              MN  172 19:43  2:15  2:15  162   50:15  17.9  1:40  177 23:57  7:59 1:37:49 
  162  13/21    132 Beth Blaylock            42 F   Apple Valley       MN  193 20:35  2:21  2:45   97   46:26  19.4  2:02  227 26:05  8:42 1:37:51 
  163   6/18    339 Heather Schwartz         32 F   Minneapolis        MN   56 15:34  1:47  1:31  175   51:16  17.6  1:33  244 28:07  9:23 1:38:00 
  164  26/32    320 Robert Purtell           35 M   Deephaven          MN  136 18:36  2:07  3:52  141   48:51  18.4  1:32  216 25:15  8:25 1:38:05 
  165   7/18    258 Melissa Krautbauer       34 F   Madison Lake       MN  178 19:59  2:17  3:25  145   49:20  18.2  1:48  168 23:37  7:53 1:38:07 
  166  22/23    365 Jonathan Stinson         43 M   Plymouth           MN  242 24:48  2:49  2:06  123   47:48  18.8  1:37  116 21:51  7:17 1:38:08 
  167  21/29    343 Scott Searl              32 M   Mound              MN  122 17:53  2:02  4:07  182   52:01  17.3  1:02  165 23:32  7:51 1:38:33 
  168  22/29    122 Eric Bender              34 M   Apple Valley       MN  208 21:33  2:27  3:25  112   47:24  19.0  1:59  197 24:31  8:11 1:38:51 
  169  14/19    162 Richard Danaher          48 M   Minneapolis        MN  243 24:51  2:50  3:11  153   49:46  18.1  0:41   86 20:37  6:53 1:39:04 
  170   2/7     392 Nancy Vitoff             52 F   Plymouth           MN  164 19:26  2:13  2:12  180   51:47  17.4  1:34  181 24:09  8:03 1:39:06 
  171   2/8     292 Lois Nilson              46 F   Minneapolis        MN  130 18:15  2:05  3:49  166   50:38  17.8  1:43  209 25:01  8:21 1:39:23 
  172   9/13    397 Rick Ward                51 M   Eden Prairie       MN  215 22:33  2:34  3:30  135   48:36  18.5  1:48  146 23:05  7:42 1:39:31 
  173  23/29    384 Chris Uecker             30 M   Eden Prairie       MN  171 19:42  2:15  2:26  198   53:14  16.9  1:11  150 23:11  7:44 1:39:42 
  174  15/19    172 Michael Dunn             45 M   Edina              MN  181 20:06  2:17  3:30  147   49:32  18.2  1:34  210 25:06  8:22 1:39:46 
  175  14/21    121 Merritt Beh              41 F   Eden Prairie       MN  197 20:42  2:22  2:48  160   50:08  18.0  1:44  198 24:33  8:11 1:39:52 
  176  17/29    157 Kelli Craig              26 F   Cottage Grove      MN  212 21:58  2:30  2:51  201   53:34  16.8  0:56   87 20:42  6:54 1:39:59 
  177  23/23    308 Dean Pfaff               43 M   Crystal Lake       IL  169 19:33  2:14  2:29  206   53:55  16.7  0:55  152 23:15  7:45 1:40:04 
  178  14/16    276 Scott Mckee              29 M   Lakeville          MN  209 21:41  2:28  3:18  159   50:02  18.0  1:17  173 23:52  7:58 1:40:08 
  179   3/4     393 Kelly Vogel              18 F   Savage             MN  120 17:51  2:02  1:34  197   53:09  16.9  1:21  229 26:17  8:46 1:40:10 
  180   7/16    324 Megan O'brien            22 F   Excelsior          MN  203 20:58  2:23  3:07  202   53:35  16.8  0:46  113 21:48  7:16 1:40:11 
  181   3/8     201 Jane Greenberg           46 F   Minneapolis        MN  159 19:18  2:12  3:14  192   52:59  17.0  0:41  182 24:11  8:04 1:40:20 
  182   8/18    287 Tricia Morrill           33 F   Minneapolis        MN   89 16:42  1:54  3:36  220   55:18  16.3  1:26  154 23:21  7:47 1:40:21 
  183   9/18    372 Katey Taylor             32 F   Edina              MN  137 18:37  2:07  2:22  196   53:08  16.9  1:04  213 25:13  8:25 1:40:23 
  184  11/21    154 Kristi Cousineau         38 F   Minnetonka, Minnes MN  135 18:35  2:07  2:58  216   54:41  16.5  0:49  157 23:23  7:48 1:40:24 
  185  27/32    380 Paul Treffert            37 M   St. Paul           MN  248 25:42  2:56  3:44  151   49:41  18.1  1:55   53 19:24  6:28 1:40:24 
  186  15/16    225 Dennis Horter            27 M   Savage             MN  250 26:10  2:59  2:58  100   46:36  19.3  1:23  163 23:30  7:50 1:40:34 
  187   4/4     111 Jayson Babler            24 M   Maple Grove        MN  238 24:16  2:46  6:14   93   46:17  19.5  2:34  100 21:18  7:06 1:40:37 
  188  10/18    414 Christina Yokanovich     34 F   Eagan              MN  240 24:27  2:47  3:15  102   46:41  19.3  1:48  200 24:35  8:12 1:40:45 
  189  16/19    209 Roger Hager              46 M   Woodbury           MN  206 21:07  2:24  3:18  184   52:09  17.3  2:15  127 22:13  7:25 1:41:00 
  190  11/18    184 Natasha Fisher           32 F   Hanover            MN  177 19:56  2:16  3:42  189   52:51  17.0  2:06  133 22:29  7:30 1:41:02 
  191  18/29    234 Elizabeth Jennings       29 F   Minneapolis        MN  182 20:08  2:18  2:33  191   52:58  17.0  0:38  207 24:47  8:16 1:41:02 
  192  12/18    169 Joy Donaldson            31 F   Minneapolis        MN  189 20:22  2:19  2:16  215   54:36  16.5  0:47  155 23:21  7:47 1:41:21 
  193  28/32    332 Patrick Schafer          39 M   Oakdale            MN   70 16:00  1:49  3:19  211   54:06  16.6  1:16  233 26:45  8:55 1:41:24 
  194  24/29    285 Eric Mixdorf             31 M   Eagan              MN  223 22:57  2:37  5:34  171   51:01  17.6  1:38   95 21:07  7:03 1:42:15 
  195   4/4     119 Kendal Beer              18 F   Anoka              MN  199 20:47  2:22  1:59  190   52:55  17.0  1:12  220 25:33  8:31 1:42:24 
  196  29/32    249 Thomas Kelly             38 M   Chanhassen         MN  192 20:28  2:20  4:25  217   54:44  16.4  2:57   74 20:22  6:48 1:42:54 
  197  25/29    334 Ty Schlobohm             31 M   Orono              MN  183 20:08  2:18  2:52  199   53:17  16.9  1:06  224 25:56  8:39 1:43:17 
  198  13/18    106 Colette Alger            34 F   Eagan              MN  145 18:48  2:09  3:39  210   54:06  16.6  2:06  205 24:44  8:15 1:43:21 
  199           417 Renee Stene                 F                          226 23:28  2:40  2:33  226   55:56  16.1  0:48   89 20:45  6:55 1:43:28 
  200  10/13    407 Stephen Willett          51 M   St. Paul           MN  232 24:00  2:44  3:54  152   49:43  18.1  2:15  172 23:45  7:55 1:43:35 
  201  30/32    373 Scott Taylor             38 M   Edina              MN  252 26:33  3:01  3:43  164   50:27  17.8  1:33  103 21:23  7:08 1:43:37 
  202  11/13    267 Brian Lindroth           50 M   Coon Rapids        MN  236 24:14  2:46  4:59  167   50:41  17.8  1:43  122 22:06  7:22 1:43:41 
  203  15/21    176 Ann Endy                 41 F   Excelsior          MN   87 16:35  1:53  3:33  236   57:34  15.6  0:52  215 25:14  8:25 1:43:45 
  204  26/29    342 Jason Searcy             32 M   Minneapolis        MN  251 26:12  2:59  2:32  144   49:17  18.3  1:02  203 24:43  8:15 1:43:45 
  205   3/7     278 Anne Mcnerney            53 F   Edina              MN  127 18:08  2:04  3:12  232   57:11  15.7  1:09  208 24:49  8:17 1:44:28 
  206  17/19    382 Carl Tuura               49 M   Plymouth           MN  129 18:15  2:05  2:44  208   53:57  16.7  1:52  240 27:44  9:15 1:44:29 
  207   4/8     271 Angela Luther            45 F   St. Louis Park     MN    2 10:59  1:15  4:17  221   55:29  16.2  2:14  258 32:02 10:41 1:44:58 
  208   5/8     322 Pady Regnier             48 F   Excelsior          MN  230 23:54  2:43  2:16  185   52:11  17.3  1:34  219 25:27  8:29 1:45:20 
  209  27/29    310 Jeff Phillips            33 M   Burnsville         MN  162 19:24  2:13  3:26  234   57:25  15.7  0:57  186 24:15  8:05 1:45:26 
  210   8/16    241 Ruth Johnson             20 F   Prior Lake         MN  218 22:39  2:35  2:22  245   59:40  15.1  0:44   71 20:16  6:46 1:45:40 
  211   6/8     224 Karen Holme              45 F   Minneapolis        MN  123 17:57  2:03  2:41  224   55:55  16.1  1:34  241 27:51  9:17 1:45:57 
  212  31/32    323 Michael Richards         36 M   Shakopee           MN  257 28:44  3:16  2:54  142   49:01  18.4  1:31  176 23:56  7:59 1:46:05 
  213  19/29    213 Marie Harvat             25 F   Minneapolis        MN  143 18:47  2:08  4:17  223   55:47  16.1  1:44  221 25:39  8:33 1:46:11 
  214  12/21    395 Sandi Walto              39 F   Eden Prairie       MN  235 24:05  2:45  2:07  218   55:02  16.4  1:38  161 23:29  7:50 1:46:19 
  215  16/21    144 Paula Chipman            40 F   Eagan              MN  219 22:41  2:35  3:54  165   50:37  17.8  2:22  234 26:49  8:57 1:46:23 
  216  17/21    396 Ann Ward                 40 F   Mendota Heights    MN  200 20:50  2:23  2:42  219   55:04  16.3  1:58  225 26:00  8:40 1:46:32 
  217  20/29    350 Maia Sheie               26 F   Bloomington        MN  115 17:30  2:00  2:21  252 1:01:28  14.6  0:44  202 24:43  8:15 1:46:45 
  218   9/16    197 Kristi Grandbois         24 F   New Brighton       MN  190 20:23  2:19  4:02  205   53:49  16.7  1:22  236 27:29  9:10 1:47:02 
  219  14/18    227 Nancy Hughes             32 F   Minneapolis        MN  195 20:39  2:21  3:02  239   57:56  15.5  0:52  201 24:38  8:13 1:47:04 
  220  10/16    333 Ele Scherman             24 F   Minneapolis        MN  224 23:14  2:39  4:25  195   53:07  16.9  2:51  166 23:34  7:52 1:47:08 
  221  21/29    168 Kelly Dodson             26 F   Lauderdale         MN  211 21:47  2:29  2:28  237   57:40  15.6  1:16  189 24:17  8:06 1:47:26 
  222  22/29    298 Kelly Olson              27 F   St. Louis Park     MN  233 24:00  2:44  2:57  193   52:59  17.0  1:13  231 26:36  8:52 1:47:43 
  223  12/13    312 David Piper              50 M   Minneapolis        MN  221 22:54  2:37  3:32  231   57:11  15.7  0:47  159 23:26  7:49 1:47:48 
  224  32/32    248 Dan Kellogg              38 M   Excelsior          MN  239 24:26  2:47  3:17  188   52:49  17.0  3:14  188 24:17  8:06 1:48:01 
  225  16/16    319 Nathan Purdy             27 M   St. Louis Park     MN                         204   53:46  16.7  3:32  211 25:06  8:22 1:48:13 
  226  15/18    270 Sarah Love               34 F   Minneapolis        MN   69 15:58  1:49  3:22  228   56:28  15.9  1:54  256 30:36 10:12 1:48:16 
  227  18/19    240 Richard Johnson          48 M   Eagan              MN  222 22:55  2:37  3:09  209   54:03  16.7  2:11  228 26:08  8:43 1:48:24 
  228  18/21    364 Wendy Stensrud           40 F   Eden Prairie       MN  196 20:41  2:21  2:56  203   53:40  16.8  1:52  251 29:28  9:50 1:48:35 
  229   7/8     314 Janet Polach             45 F   St. Louis Park     MN  234 24:04  2:45  2:18  207   53:55  16.7  1:08  238 27:31  9:11 1:48:54 
  230  11/16    288 Elizabeth Nee            24 F   Minneapolis        MN  101 17:11  1:58  2:44  251 1:01:26  14.7  0:45  242 27:54  9:18 1:49:58 
  231  13/13    137 George Buchok            50 M   Edina              MN  253 26:57  3:04  3:09  212   54:08  16.6  2:29  167 23:36  7:52 1:50:17 
  232  19/21    170 Marilee Douda            43 F   Maple Grove        MN  174 19:52  2:16  3:13  249 1:01:04  14.7  0:36  222 25:48  8:36 1:50:31 
  233  20/21    211 Kathy Hanson             41 F   Excelsior          MN  201 20:52  2:23  3:45  250 1:01:22  14.7  0:34  184 24:12  8:04 1:50:42 
  234  23/29    279 Karen Merry              26 F   Eagan              MN  216 22:34  2:34  2:14  222   55:41  16.2  1:28  247 29:00  9:40 1:50:54 
  235  12/16    266 Char'reise Lewandowski   24 F   Exclsior           MN  198 20:44  2:22  2:25  255 1:01:48  14.6  1:17  214 25:13  8:25 1:51:26 
  236  13/21    202 Emily Grimstad           35 F   Excelsior          MN  188 20:20  2:19  3:35  230   56:45  15.9  2:33  246 28:42  9:34 1:51:53 
  237  24/29    127 Christina Berglund       26 F   St. Paul           MN   76 16:13  1:51  2:11  261 1:05:31  13.7  1:04  237 27:31  9:11 1:52:28 
  238  16/18    269 Robbi Long               33 F   Valley             NE  247 25:28  2:54  4:16  238   57:45  15.6  0:58  179 24:05  8:02 1:52:31 
  239  14/21    358 Lisa Smith               36 F   Minneapolis        MN  246 25:15  2:53  3:25  233   57:15  15.7  1:39  217 25:16  8:26 1:52:48 
  240   2/3     203 Larry Grimstad           61 M   Decorah            IA  245 25:11  2:52  4:11  235   57:29  15.7  1:34  195 24:30  8:10 1:52:54 
  241  13/16    135 Amanda Brauer            22 F   Brooklyn Park      MN   68 15:57  1:49  2:52  242   58:30  15.4  1:06  264 34:37 11:33 1:53:01 
  242  17/18    238 Denise Johnson           34 F   Minnetonka         MN  207 21:07  2:24  4:25  229   56:38  15.9  1:46  250 29:07  9:43 1:53:01 
  243  14/16    142 Sara Cerreta             22 F   Eden Prairie       MN   22 14:01  1:36  7:33  263 1:07:26  13.3  0:35  174 23:55  7:59 1:53:29 
  244   1/2     336 Dean Schulstrom          65 M   Coon Rapids        MN  264 32:27  3:42  4:05  157   49:51  18.1  1:21  226 26:03  8:41 1:53:45 
  245  25/29    328 Deborah Russell          25 F   New Brighton       MN  220 22:42  2:35  2:10  213   54:10  16.6  1:48  263 33:22 11:08 1:54:10 
  246  15/21    104 Anita Aijala             39 F   Duluth             MN  241 24:34  2:48  4:08  227   56:12  16.0  1:12  245 28:33  9:31 1:54:37 
  247  26/29    374 Adrienne Thompson        28 F   Excelsior          MN  237 24:16  2:46  2:34  253 1:01:41  14.6  1:54  193 24:22  8:08 1:54:44 
  248  18/18    273 Andrea Mccarthy          33 F   Eden Prairie       MN   67 15:56  1:49  2:18  247 1:00:36  14.9  1:01  265 35:25 11:49 1:55:13 
  249  16/21    161 Maura Daly               39 F   St. Louis Park     MN  156 19:11  2:11  5:53  244   59:29  15.1  2:07  248 29:01  9:41 1:55:39 
  250  28/29    194 Mark Goldberg            33 M   Rosemount          MN  214 22:33  2:34  2:56  260 1:05:06  13.8  1:07  178 24:05  8:02 1:55:44 
  251   4/7     103 Karen Adams              54 F   St. Cloud          MN  259 29:15  3:20  3:14  225   55:56  16.1  0:34  243 28:00  9:20 1:56:57 
  252  17/21    383 Mary Twite               36 F   Farmington         MN  191 20:26  2:20  4:35  259 1:04:26  14.0  1:13  232 26:38  8:53 1:57:16 
  253  18/21    394 Margaret Voges           37 F   Shoreview          MN  154 19:01  2:10  3:18  256 1:02:34  14.4  1:12  257 31:19 10:27 1:57:22 
  254   5/7     331 Sharon Savage            53 F   Crystal            MN  244 24:53  2:50  3:57  243   58:35  15.4  0:33  254 30:09 10:03 1:58:05 
  255  19/21    316 Kathy Pope               35 F   Minnetonka         MN  225 23:19  2:39  3:47  246 1:00:31  14.9  3:01  239 27:33  9:11 1:58:10 
  256   2/2     289 Bob Nelson               67 M   Columbus           OH  249 26:02  2:58  3:14  240   58:11  15.5  2:07  253 30:03 10:01 1:59:34 
  257  15/16    215 Terri Hawkins            24 F   Falcon Heights     MN  260 29:25  3:21  2:34  258 1:03:59  14.1  0:56  185 24:15  8:05 2:01:07 
  258  29/29    317 Chris Potenza            33 M   Eden Prairie       MN                         194   53:06  17.0  1:26  156 23:22  7:48 2:01:12 
  259  27/29    253 Maria Knox               26 F   Eden Prairie       MN  112 17:28  2:00  4:09  265 1:12:07  12.5  0:48  252 29:32  9:51 2:04:02 
  260  28/29    108 Tiffany Anderson         28 F   Richfield          MN  227 23:31  2:41  4:51  262 1:06:20  13.6  1:16  249 29:02  9:41 2:04:58 
  261  29/29    242 Sarah Jonjak             26 F   Minnetonka         MN  255 27:55  3:11  2:55  257 1:02:56  14.3  1:59  260 33:16 11:06 2:08:59 
  262  21/21    265 Nora Leone               44 F   Plymouth           MN  256 28:32  3:15  4:36  241   58:15  15.5  1:53  266 35:54 11:58 2:09:08 
  263   8/8     366 Tonia Strand             46 F   Annandale          MN  267 36:45  4:11  4:43  254 1:01:43  14.6  1:10  262 33:20 11:07 2:17:39 
  264   6/7     412 Jean Wood                54 F   Excelsior          MN  266 36:44  4:11  4:36  248 1:00:57  14.8  2:04  261 33:20 11:07 2:17:39 
  265   3/3     359 Tom Smith                61 M   Eden Prairie       MN  261 31:15  3:33  6:07  264 1:10:51  12.7  1:18  259 32:35 10:52 2:22:03 
  266   2/2     198 Derek Grant              16 M   Chanhassen         MN  265 33:52  3:51  7:03  266 1:17:05  11.7  3:28  162 23:29  7:50 2:24:55 
  267  19/19    199 Norm Grant               48 M   Chanhassen         MN  268 36:58  4:12  6:38  267 1:17:22  11.6  3:30  160 23:29  7:50 2:27:55 
  268   7/7     237 Christine Johnson        51 F   Eagan              MN  263 32:26  3:42  6:38                           267 38:34 12:52 2:30:12 
  269  20/21    101 Stephanie Abel           38 F   Bloomington        MN  258 28:52  3:17  7:17                           269 41:17 13:46 2:33:49 
  270  16/16    304 Megan Paulek             23 F   Maple Grove        MN  262 32:16  3:40  2:36                           268 40:44 13:35 2:34:05 
  271  21/21    150 Holly Collison           36 F   Minnetonka         MN  254 27:33  3:08  4:57  268 1:26:32  10.4  1:07  270 51:11 17:04 2:51:18 

results by Pickle Events       results posted on:  www.pickleevents.com

                                               INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  351 John Shelp               32 M   Maple Plain        MN    1 11:52  1:21  1:19    1   36:50  24.4  0:58    3 16:17  5:26 1:07:14 
    2  405 Matt Weissenborn         24 M   Minnetonka         MN   16 14:04  1:36  1:52    3   39:27  22.8  0:49    5 16:48  5:36 1:12:58 
    3  376 Christopher Timberlake   43 M   Bloomington        MN   13 13:54  1:35  1:32    4   39:39  22.7  0:55    6 17:03  5:41 1:13:02 
    4  247 Phillip Kelaart          40 M   Minneapolis        MN   11 13:46  1:34  1:24    2   39:13  23.0  0:37   25 18:42  6:14 1:13:41 
    5  335 Larry Schonhardt         46 M   Fridley            MN    2 12:51  1:28  1:39   13   40:34  22.2  0:43   14 18:14  6:05 1:13:59 
    6  115 Mark Barrett             35 M   Eden Prairie       MN                          16   40:41  22.1  0:30   19 18:25  6:09 1:14:01 
    7  196 Kevin Grafft             43 M   Chanhassen         MN   15 14:02  1:36  1:32    7   40:12  22.4  0:51   10 17:28  5:50 1:14:04 
    8  105 Thomas Alcivar           26 M   St. Louis Park     MN    7 13:38  1:33  1:55   26   41:34  21.7  0:42    7 17:08  5:43 1:14:54 
    9  156 Jesse Cox                26 M   Shakopee           MN   38 15:36  1:47  1:37   10   40:21  22.3  0:37    8 17:10  5:44 1:15:19 
   10  216 Brian Heltemes           28 M   Minneapolis        MN   26 14:53  1:42  2:02   30   42:00  21.4  0:47    1 15:42  5:14 1:15:22 
   11  410 John Wolff               29 M   St. Paul           MN   36 15:32  1:46  1:53   15   40:37  22.2  1:15    2 16:12  5:24 1:15:27 
   12  296 Brendon O'Flanagan       27 M   Brooklyn Park      MN    9 13:44  1:34  1:17   47   42:59  20.9  0:48   11 17:34  5:52 1:16:20 
   13  160 Peter Dahlberg           41 M   North Oaks         MN   25 14:52  1:42  1:21   27   41:41  21.6  0:55   13 17:55  5:59 1:16:43 
   14  401 Mark Watczak             33 M   Esko               MN   53 16:37  1:54  1:10   11   40:25  22.3  0:49   12 17:54  5:58 1:16:54 
   15  348 Bradley Severson         37 M   Plymouth           MN   27 15:08  1:44  1:31   44   42:52  21.0  1:02    4 16:46  5:36 1:17:17 
   16  252 Leonard Klun             50 M   Maple Plain        MN    6 13:37  1:33  2:21   29   41:57  21.5  0:48   29 18:53  6:18 1:17:35 
   17  217 Dave Henningsgaard       45 M   Champlin           MN    8 13:42  1:34  1:41   38   42:30  21.2  1:00   30 18:56  6:19 1:17:46 
   18  222 Mathew Hink              27 M   BLAINE             MN    5 13:31  1:33  1:24   43   42:44  21.1  1:14   31 18:56  6:19 1:17:47 
   19  381 Carl Tubbs               46 M   Stillwater         MN   48 16:13  1:51  1:40    5   39:45  22.7  1:14   36 19:09  6:23 1:18:00 
   20  303 CHRISTOPHER PASSARO      29 M   BURNSVILLE         MN   29 15:12  1:44  2:27   20   40:53  22.0  1:03   21 18:30  6:10 1:18:02 
   21  177 David Endy               42 M   Excelsior          MN    3 13:13  1:31  2:24   35   42:20  21.3  1:27   32 18:56  6:19 1:18:18 
   22  165 Peter Davis              40 M   Greenwood          MN   14 13:59  1:36  2:37   41   42:44  21.1  0:46   15 18:20  6:07 1:18:24 
   23  145 Brian Christopherson     28 M   Minneapolis        MN   31 15:14  1:44  1:45   23   41:20  21.8  1:15   33 19:01  6:21 1:18:32 
   24  377 Leon Tischer             44 M   Maplewood          MN   41 15:53  1:49  1:47   21   40:56  22.0  1:37   22 18:35  6:12 1:18:45 
   25  190 Thomas Garry             30 M   Minneapolis        MN   62 17:16  1:58  1:05    8   40:15  22.4  0:49   47 19:27  6:29 1:18:50 
   26  124 Jay Bennett              35 M   New Brighton       MN   49 16:18  1:52  1:52    9   40:19  22.3  1:18   39 19:11  6:24 1:18:56 
   27  131 Jaye Blanshan            42 M   Eden Prairie       MN   35 15:26  1:46  2:06   22   41:11  21.9  0:34   52 19:50  6:37 1:19:05 
   28  129 Mark Birchard            40 M   Edina              MN    4 13:26  1:32  1:23   51   43:14  20.8  1:05   56 20:00  6:40 1:19:06 
   29  403 paul watson              34 M   farmington         MN   21 14:40  1:40  1:53   31   42:05  21.4  0:29   68 20:36  6:52 1:19:42 
   30  175 David Elliason           34 M   Maple Grove        MN   37 15:32  1:46  1:49   17   40:45  22.1  0:51   74 21:00  7:00 1:19:56 
   31  419 Johnny Suprise           35 M   Eden Prairie       MN   24 14:49  1:42  2:02   28   41:54  21.5  1:09   65 20:33  6:51 1:20:26 
   32  400 Jeffrey Warshaw          43 M   minneapolis        MN   28 15:10  1:44  2:55   39   42:41  21.1  0:56   26 18:47  6:16 1:20:27 
   33  206 Steve Gunther            46 M   Excelsior          MN   10 13:45  1:34  1:24   63   44:40  20.2  0:40   60 20:20  6:47 1:20:48 
   34  123 steve bengtson           53 M   chippewa falls     WI   39 15:42  1:47  1:26   19   40:46  22.1  1:01   93 21:59  7:20 1:20:52 
   35  291 Greg Neuman              33 M   Plymouth           MN   68 17:41  2:01  3:00   12   40:29  22.2  1:07   24 18:39  6:13 1:20:53 
   36  239 Mike Johnson             35 M   St Louis Park      MN   46 16:08  1:50  1:39   48   42:59  20.9  1:00   37 19:10  6:24 1:20:56 
   37  147 Michael Colaizy          54 M   Osceola            WI   90 19:18  2:12  1:30   14   40:37  22.2  1:20   18 18:25  6:09 1:21:08 
   38  164 Craig Davis              35 M   Mounds View        MN   23 14:44  1:41  1:58   33   42:08  21.4  0:58   83 21:27  7:09 1:21:13 
   39  416 Erich Zeitz              39 M   Minnetonka         MN   33 15:17  1:45  2:35   52   43:26  20.7  1:00   44 19:18  6:26 1:21:35 
   40  228 Don Hunley               38 M   New Hope           MN   63 17:20  1:59  1:38    6   40:11  22.4  1:02   86 21:40  7:14 1:21:50 
   41  402 Jonathan Watson          35 M   Minneapolis        MN   50 16:23  1:52  2:29   60   44:14  20.4  1:06   16 18:20  6:07 1:22:29 
   42  171 Dan Dow                  24 M   Eagan              MN   72 18:15  2:05  2:15   40   42:42  21.1  0:53   20 18:28  6:10 1:22:30 
   43  325 Nick Ridgeway            36 M   Litchfield         MN   18 14:12  1:37  2:22   73   45:47  19.7  1:22   27 18:49  6:17 1:22:31 
   44  179 Craig Estenson           41 M   Eagan              MN   20 14:39  1:40  2:13   58   44:07  20.4  1:16   67 20:35  6:52 1:22:48 
   45  218 Jim Henrickson           57 M   Park Rapids        MN   17 14:05  1:36  1:57   50   43:00  20.9  1:15  100 22:40  7:34 1:22:55 
   46  155 Darrell Cox              49 M   Shakopee           MN   59 16:59  1:56  1:23   59   44:13  20.4  0:58   48 19:33  6:31 1:23:04 
   47  360 Tom Spangler             31 M   Rosemount          MN  101 19:56  2:16  2:58   18   40:46  22.1  1:03   17 18:23  6:08 1:23:05 
   48  363 Scott Stensland          42 M   Chaska             MN   40 15:43  1:48  1:21   25   41:32  21.7  1:32  107 23:10  7:44 1:23:16 
   49  268 Doug Livingston          37 M   Excelsior          MN   30 15:12  1:44  2:17   75   46:05  19.5  1:08   23 18:38  6:13 1:23:19 
   50  277 John McKeehen            34 M   Edina              MN   12 13:51  1:35  2:10   79   46:21  19.4  1:04   54 19:56  6:39 1:23:21 
   51  337 Jeff Schultenover        40 M   Minnetonka         MN   44 16:04  1:50  1:47   42   42:44  21.1  0:53   91 21:57  7:19 1:23:23 
   52  158 Michael Criego           33 M   Savage             MN   61 17:07  1:57  2:08   49   43:00  20.9  0:49   64 20:32  6:51 1:23:35 
   53  114 Josh Baltzell            35 M   Edina              MN   34 15:26  1:46  1:36   64   44:46  20.1  1:10   71 20:49  6:57 1:23:45 
   54  272 Chris Lyman              53 M   Saint Paul         MN   74 18:16  2:05  1:36   24   41:27  21.7  1:14   77 21:14  7:05 1:23:46 
   55  180 Mark Falzone             42 M   Chanhassen         MN   54 16:48  1:55  2:21   55   43:58  20.5  1:38   43 19:16  6:26 1:23:59 
   56  139 Brad Canham              40 M   Eden Prairie       MN   51 16:24  1:52  1:46   66   45:07  20.0  1:10   53 19:52  6:38 1:24:18 
   57  445 Dean Hagan               37 M   White Bear Lake    MN   70 17:59  2:03  3:05   46   42:57  21.0  1:22   35 19:07  6:23 1:24:28 
   58  341 Scott Needham            30 M   St. Paul           MN   66 17:23  1:59  1:55   69   45:35  19.8  0:32   38 19:10  6:24 1:24:33 
   59  181 Chris Feile              34 M   WOODBURY           MN   57 16:55  1:56  2:49   65   45:00  20.0  1:30   41 19:15  6:25 1:25:27 
   60  256 Jonathan Kosbab          29 M   Bloomington        MN   93 19:25  2:13  3:37   32   42:05  21.4  0:49   55 19:58  6:40 1:25:52 
   61  214 Marc Harvieux            34 M   Lexington          MN   77 18:39  2:08  1:46   45   42:55  21.0  1:01   87 21:40  7:14 1:25:59 
   62  353 Michael Sindt            49 M   Apple Valley       MN   87 19:05  2:11  1:38   61   44:33  20.2                        1:26:07 
   63  116 Gregory Bartness         31 M   Savage             MN   19 14:20  1:38  3:02   97   47:47  18.8  0:34   63 20:30  6:50 1:26:11 
   64  330 Mike Sagan               16 M   Plymouth           MN   60 17:02  1:57  1:02   77   46:06  19.5  0:56   76 21:14  7:05 1:26:20 
   65  389 Nick VanDuzee            60 M   Chaska             MN  111 20:56  2:23  2:10   34   42:09  21.4  1:24   57 20:10  6:44 1:26:47 
   66  387 Brian Vance              28 M   Minneapolis        MN   22 14:40  1:40  1:47  100   48:03  18.7  1:18   79 21:20  7:07 1:27:07 
   67  226 Douglas Hotvedt          41 M   Eagan              MN   55 16:52  1:55  2:27   90   47:26  19.0  1:28   34 19:04  6:22 1:27:15 
   68  257 Nick Kozel               38 M   St. Paul           MN   91 19:19  2:12  1:40   37   42:24  21.2  0:34  116 23:31  7:51 1:27:27 
   69  264 Bob Leone                47 M   Plymouth           MN   45 16:08  1:50  2:57   56   44:00  20.5  2:01  101 22:55  7:39 1:27:58 
   70  357 Bruce Skerik             49 M   Gilbertville       IA   85 18:59  2:10  2:07   70   45:43  19.7  1:03   72 20:54  6:58 1:28:44 
   71  369 Daniel Swartz            35 M   St. Louis Park     MN   95 19:30  2:13  1:43   95   47:44  18.9  1:27   28 18:50  6:17 1:29:12 
   72  126 David Berghult           36 M   Edina              MN   67 17:28  2:00  2:13  106   48:46  18.5  1:07   50 19:39  6:33 1:29:12 
   73  204 Daniel Gulbrandson       34 M   Hopkins            MN   82 18:53  2:09  2:23   86   47:04  19.1  0:45   58 20:13  6:45 1:29:17 
   74  113 Kevin Ballinger          31 M   Saint Michael      MN  100 19:55  2:16  1:48   99   47:52  18.8  0:31   42 19:15  6:25 1:29:19 
   75  231 David Jack               36 M   Lake Elmo          MN   56 16:53  1:56  3:02   84   46:41  19.3  1:28   82 21:26  7:09 1:29:27 
   76  153 Mike Costello            49 M   Afton              MN   80 18:47  2:09  4:07   80   46:22  19.4  1:15   40 19:13  6:25 1:29:43 
   77  210 Kris Hansen              30 M   Chaska             MN  120 22:37  2:35  2:36   36   42:22  21.3  1:18   73 20:56  6:59 1:29:46 
   78  192 Jeff Given               34 M   St. Paul           MN   52 16:29  1:53  2:27  103   48:36  18.5  1:32   85 21:38  7:13 1:30:39 
   79  125 Steve Benoit             37 M   Blaine             MN   83 18:58  2:10  3:16   74   45:56  19.6  2:00   66 20:33  6:51 1:30:41 
   80  134 William Bowerman         50 M   Excelsior          MN   89 19:16  2:12  1:57   93   47:36  18.9  1:01   80 21:23  7:08 1:31:11 
   81  167 Jeffrey Diebel           34 M   Deephaven          MN  125 23:44  2:42  2:15   62   44:36  20.2  1:20   49 19:36  6:32 1:31:29 
   82  191 Dwight Geisler           46 M   Bloomington        MN  106 20:15  2:18  3:24   57   44:06  20.4  2:18   84 21:28  7:10 1:31:29 
   83  318 Todd Price               35 M   New London         WI   78 18:43  2:08  2:44   85   46:59  19.2  1:19   90 21:56  7:19 1:31:39 
   84  250 Adam Kim                 28 M   Minneapolis        MN  112 21:05  2:24  2:47   94   47:38  18.9  1:16   45 19:22  6:28 1:32:06 
   85  311 Mark Piatkowski          49 M   Chanhassen         MN   42 15:54  1:49  3:19  116   49:58  18.0  0:53   94 22:04  7:22 1:32:06 
   86  195 Chris Gotz               30 M   Maple Grove        MN  110 20:39  2:21  2:06   68   45:18  19.9  1:14  102 23:01  7:41 1:32:17 
   87  362 Mark Stange              57 M   Shoreview          MN   84 18:58  2:10  1:54   87   47:05  19.1  1:22  103 23:02  7:41 1:32:18 
   88  232 Art Jacobson             49 M   Apple Valley       MN   81 18:52  2:09  1:48   76   46:06  19.5  1:15  130 24:34  8:12 1:32:32 
   89  120 joseph begich            43 M   st. louis park     MN   88 19:13  2:11  2:29   96   47:45  18.9  1:13   92 21:57  7:19 1:32:35 
   90  326 John Rossini             41 M   Bartlett           IL  108 20:19  2:19  3:31   91   47:31  18.9  1:36   51 19:46  6:36 1:32:42 
   91  186 Andrew Flood             40 M   Edina              MN  117 21:44  2:29  3:37   53   43:48  20.6  1:25   98 22:15  7:25 1:32:47 
   92  244 joe kandiko              54 M   excelsior          MN   58 16:57  1:56  2:14   88   47:12  19.1  1:10  136 25:18  8:26 1:32:49 
   93  347 Peter Seng               39 M   Edina              MN   32 15:15  1:44  2:35   54   43:49  20.5  1:04  144 30:09 10:03 1:32:52 
   94  207 Derek Haag               26 M   New Hope           MN   65 17:22  1:59  2:36  123   51:34  17.5  0:50   70 20:42  6:54 1:33:02 
   95  107 Bob Allen                43 M   Chaska             MN   76 18:38  2:07  2:46  105   48:37  18.5  1:42   88 21:50  7:17 1:33:30 
   96  408 Mark Winholtz            52 M   Andover            MN   94 19:26  2:13  2:26   92   47:35  18.9  1:07  111 23:25  7:49 1:33:58 
   97  398 Adam Warden              23 M   Mankato            MN   86 19:00  2:10  3:07   81   46:26  19.4  1:00  128 24:31  8:11 1:34:01 
   98  173 Clark Eichelberger       36 M   St Louis Park      MN   47 16:12  1:51  2:20  102   48:18  18.6  1:01  140 26:29  8:50 1:34:20 
   99  183 don fisher               59 M   willmar            MN  107 20:17  2:19  3:31   67   45:07  20.0  1:38  132 24:45  8:15 1:35:16 
  100  367 jeffrey sturgis          48 M   deephaven          MN   71 18:06  2:04  2:44  101   48:08  18.7  2:15  123 24:06  8:02 1:35:17 
  101  309 James Philipsek          50 M   Inver Grove Height MN   64 17:20  1:59  2:32  124   51:34  17.5  0:48  106 23:08  7:43 1:35:20 
  102  295 David Nyberg             35 M   St. Paul           MN  113 21:05  2:24 10:12   71   45:45  19.7  1:04    9 17:25  5:49 1:35:30 
  103  112 Eric Bakke               39 M   Vadnais Heights    MN  105 20:11  2:18  2:40  118   50:08  18.0  2:17   59 20:18  6:46 1:35:32 
  104  411 Jeff Wollerman           37 M   Victoria           MN  124 23:34  2:41  1:35   82   46:28  19.4  2:01   96 22:08  7:23 1:35:44 
  105  133 Craig Boivin             44 M   Plymouth           MN   96 19:31  2:14  3:55   72   45:47  19.7  2:18  126 24:20  8:07 1:35:50 
  106  230 nelson inz               35 M   minneapolis        MN   79 18:46  2:08  2:45  121   50:41  17.8  1:20   99 22:23  7:28 1:35:54 
  107  128 Chris Bintliff           30 M   Coon Rapids        MN   99 19:51  2:16  2:38  110   49:27  18.2  1:11  104 23:02  7:41 1:36:07 
  108  346 David Semersky           29 M   St. Louis Park     MN  102 19:59  2:17  2:28  127   52:49  17.0  2:11   62 20:23  6:48 1:37:49 
  109  320 robert purtell           35 M   deephaven          MN   75 18:36  2:07  3:52  107   48:51  18.4  1:32  135 25:15  8:25 1:38:05 
  110  365 Jonathan Stinson         43 M   Plymouth           MN  130 24:48  2:49  2:06   98   47:48  18.8  1:37   89 21:51  7:17 1:38:08 
  111  343 Scott Searl              32 M   Mound              MN   69 17:53  2:02  4:07  125   52:01  17.3  1:02  117 23:32  7:51 1:38:33 
  112  122 Eric Bender              34 M   Apple Valley       MN  115 21:33  2:27  3:25   89   47:24  19.0  1:59  129 24:31  8:11 1:38:51 
  113  162 Richard Danaher          48 M   Minneapolis        MN  131 24:51  2:50  3:11  114   49:46  18.1  0:41   69 20:37  6:53 1:39:04 
  114  397 Rick Ward                51 M   Eden Prairie       MN  119 22:33  2:34  3:30  104   48:36  18.5  1:48  105 23:05  7:42 1:39:31 
  115  384 Chris Uecker             30 M   Eden Prairie       MN   98 19:42  2:15  2:26  130   53:14  16.9  1:11  108 23:11  7:44 1:39:42 
  116  172 Michael Dunn             45 M   Edina              MN  103 20:06  2:17  3:30  111   49:32  18.2  1:34  133 25:06  8:22 1:39:46 
  117  308 Dean Pfaff               43 M   Crystal Lake       IL   97 19:33  2:14  2:29  133   53:55  16.7  0:55  109 23:15  7:45 1:40:04 
  118  276 Scott McKee              29 M   Lakeville          MN  116 21:41  2:28  3:18  117   50:02  18.0  1:17  120 23:52  7:58 1:40:08 
  119  380 paul treffert            37 M   st. paul           MN  133 25:42  2:56  3:44  112   49:41  18.1  1:55   46 19:24  6:28 1:40:24 
  120  225 Dennis Horter            27 M   Savage             MN  135 26:10  2:59  2:58   83   46:36  19.3  1:23  115 23:30  7:50 1:40:34 
  121  111 Jayson Babler            24 M   Maple Grove        MN  128 24:16  2:46  6:14   78   46:17  19.5  2:34   78 21:18  7:06 1:40:37 
  122  209 Roger Hager              46 M   Woodbury           MN  114 21:07  2:24  3:18  126   52:09  17.3  2:15   97 22:13  7:25 1:41:00 
  123  332 Patrick Schafer          39 M   Oakdale            MN   43 16:00  1:49  3:19  136   54:06  16.6  1:16  141 26:45  8:55 1:41:24 
  124  285 Eric Mixdorf             31 M   Eagan              MN  123 22:57  2:37  5:34  122   51:01  17.6  1:38   75 21:07  7:03 1:42:15 
  125  249 Thomas Kelly             38 M   Chanhassen         MN  109 20:28  2:20  4:25  138   54:44  16.4  2:57   61 20:22  6:48 1:42:54 
  126  334 ty schlobohm             31 M   orono              MN  104 20:08  2:18  2:52  131   53:17  16.9  1:06  137 25:56  8:39 1:43:17 
  127  407 Stephen Willett          51 M   St. Paul           MN  126 24:00  2:44  3:54  113   49:43  18.1  2:15  119 23:45  7:55 1:43:35 
  128  373 scott Taylor             38 M   Edina              MN  137 26:33  3:01  3:43  119   50:27  17.8  1:33   81 21:23  7:08 1:43:37 
  129  267 Brian Lindroth           50 M   Coon Rapids        MN  127 24:14  2:46  4:59  120   50:41  17.8  1:43   95 22:06  7:22 1:43:41 
  130  342 jason searcy             32 M   minneapolis        MN  136 26:12  2:59  2:32  109   49:17  18.3  1:02  131 24:43  8:15 1:43:45 
  131  382 Carl Tuura               49 M   Plymouth           MN   73 18:15  2:05  2:44  134   53:57  16.7  1:52  142 27:44  9:15 1:44:29 
  132  310 Jeff Phillips            33 M   Burnsville         MN   92 19:24  2:13  3:26  140   57:25  15.7  0:57  124 24:15  8:05 1:45:26 
  133  323 Michael Richards         36 M   Shakopee           MN  139 28:44  3:16  2:54  108   49:01  18.4  1:31  121 23:56  7:59 1:46:05 
  134  312 David Piper              50 M   Minneapolis        MN  121 22:54  2:37  3:32  139   57:11  15.7  0:47  112 23:26  7:49 1:47:48 
  135  248 Dan Kellogg              38 M   Excelsior          MN  129 24:26  2:47  3:17  128   52:49  17.0  3:14  125 24:17  8:06 1:48:01 
  136  319 Nathan Purdy             27 M   St. Louis Park     MN                         132   53:46  16.7  3:32  134 25:06  8:22 1:48:13 
  137  240 Richard Johnson          48 M   Eagan              MN  122 22:55  2:37  3:09  135   54:03  16.7  2:11  139 26:08  8:43 1:48:24 
  138  137 George Buchok            50 M   Edina              MN  138 26:57  3:04  3:09  137   54:08  16.6  2:29  118 23:36  7:52 1:50:17 
  139  203 Larry Grimstad           61 M   Decorah            IA  132 25:11  2:52  4:11  141   57:29  15.7  1:34  127 24:30  8:10 1:52:54 
  140  336 Dean Schulstrom          65 M   Coon Rapids        MN  141 32:27  3:42  4:05  115   49:51  18.1  1:21  138 26:03  8:41 1:53:45 
  141  194 Mark Goldberg            33 M   Rosemount          MN  118 22:33  2:34  2:56  143 1:05:06  13.8  1:07  122 24:05  8:02 1:55:44 
  142  289 Bob Nelson               67 M   Columbus           OH  134 26:02  2:58  3:14  142   58:11  15.5  2:07  143 30:03 10:01 1:59:34 
  143  317 Chris Potenza            33 M   Eden Prairie       MN                         129   53:06  17.0  1:26  110 23:22  7:48 2:01:12 
  144  359 Tom Smith                61 M   Eden Prairie       MN  140 31:15  3:33  6:07  144 1:10:51  12.7  1:18  145 32:35 10:52 2:22:03 
  145  198 Derek Grant              16 M   Chanhassen         MN  142 33:52  3:51  7:03  145 1:17:05  11.7  3:28  114 23:29  7:50 2:24:55 
  146  199 Norm Grant               48 M   Chanhassen         MN  143 36:58  4:12  6:38  146 1:17:22  11.6  3:30  113 23:29  7:50 2:27:55 


                                              INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  415 Becky Youngberg          29 F   Eden Prairie       MN    3 12:25  1:25  1:28    1   41:08  21.9  0:38    1 17:18  5:46 1:12:55 
    2  418 Kristen Rygg             24 F   St. Paul           MN    1 10:52  1:15  1:56   15   46:13  19.5  0:38    4 18:40  6:14 1:18:17 
    3  371 jodie taylor             32 F   richfield          MN   18 15:33  1:47  1:26    4   43:29  20.7  0:46    5 18:42  6:14 1:19:54 
    4  262 Anne Lee                 44 F   Wayzata            MN   20 15:35  1:47  1:44    2   42:08  21.4  1:03   12 20:08  6:43 1:20:37 
    5  283 Tanya Miller             42 F   Plymouth           MN   33 16:27  1:53  1:49    3   42:49  21.0  0:57    3 18:37  6:13 1:20:38 
    6  140 Martha Carlson           41 F   Chaska             MN    6 13:23  1:32  1:56    6   44:57  20.0  1:02   20 20:55  6:59 1:22:11 
    7  345 Christina Seifert        25 F   Apple Valley       MN   12 14:51  1:42  1:56   14   46:03  19.6  0:32   10 19:37  6:33 1:22:57 
    8  446 Noelle Peterson          25 F   Minneapolis        MI    7 13:34  1:33  3:02   19   46:42  19.3  0:24   11 19:41  6:34 1:23:21 
    9  386 Joan Van Camp            40 F   Tonka Bay          MN   55 17:58  2:03  2:14    5   44:08  20.4  1:07    7 19:09  6:23 1:24:34 
   10  166 Joy Devens               39 F   Plymouth           MN   24 15:55  1:49  2:30    7   44:58  20.0  1:01   16 20:31  6:51 1:24:53 
   11  321 Lara Rampetsreiter       34 F   Crystal            MN   23 15:54  1:49  2:09    9   45:24  19.8  0:45   21 21:10  7:04 1:25:20 
   12  182 christina fisher         18 F   willmar            MN   14 15:19  1:45  2:06    8   45:23  19.8  1:05   31 22:15  7:25 1:26:06 
   13  305 Diane Pawlik             36 F   Eden Prairie       MN   32 16:18  1:52  2:03   26   47:50  18.8  1:29    8 19:29  6:30 1:27:08 
   14  208 Leslie Hacking           42 F   Golden Valley      MN   21 15:46  1:48  1:08   21   47:00  19.2  0:50   41 23:01  7:41 1:27:44 
   15  109 michelle Andres          27 F   East Gull Lake     MN   53 17:52  2:02  1:25   31   48:26  18.6  0:31    9 19:33  6:31 1:27:45 
   16  220 Molly Hillstrom          26 F   Minneapolis        MN   13 15:14  1:44  1:41   13   45:57  19.6  0:47   60 24:11  8:04 1:27:49 
   17  185 Jenna Fletcher           42 F   Edina              MN   60 18:32  2:07  1:06   11   45:41  19.7  0:51   25 21:46  7:16 1:27:54 
   18  388 Lori VanderWoude         39 F   Burnsville         MN   28 16:03  1:50  1:52   24   47:32  18.9  1:05   23 21:30  7:10 1:28:00 
   19  294 Alicia Northey           23 F   Wayzata            MN    4 12:35  1:26  1:42   49   50:51  17.7  0:37   39 22:51  7:37 1:28:34 
   20  200 Julia Gray               24 F   St. Paul           MN   47 17:29  2:00  2:41   28   48:08  18.7  1:34    6 18:50  6:17 1:28:40 
   21  219 Ann Hepola               18 F   St. Paul           MN   10 14:20  1:38  2:13   54   51:35  17.5  0:31   15 20:29  6:50 1:29:06 
   22  118 Dana Baugh               34 F   Burnsville         MN   59 18:28  2:06  1:28   20   46:57  19.2  1:05   24 21:30  7:10 1:29:28 
   23  229 Claire Ihnot             27 F   Minneapolis        MN   49 17:31  2:00  2:10   41   49:48  18.1  1:31    2 18:37  6:13 1:29:35 
   24  404 MALIA WEINMANN           39 F   Minneapolis        MN   45 17:23  1:59  2:51   12   45:56  19.6  0:50   37 22:42  7:34 1:29:42 
   25  233 Molly Jeatran            24 F   Minneapolis        MN   11 14:49  1:41  2:40   25   47:40  18.9  1:18   73 24:44  8:15 1:31:09 
   26  306 Amy Peterson             32 F   Lakeville          MN   39 17:07  1:57  3:13   22   47:18  19.0  1:31   29 22:08  7:23 1:31:15 
   27  300 Virginia Olson           41 F   Minnetonka         MN   58 18:17  2:05  1:17   23   47:20  19.0  1:17   42 23:06  7:42 1:31:16 
   28  354 Beth Sipe                30 F   Minneapolis        MN   44 17:21  1:59  1:47   34   48:50  18.4  1:04   36 22:37  7:33 1:31:38 
   29  290 Sheila Nelson            35 F   Eagan              MN    5 13:18  1:31  1:30   51   51:15  17.6  1:29   66 24:21  8:07 1:31:51 
   30  344 Barbara Seifert          28 F   Chaska             MN   42 17:19  1:58  1:58   39   49:39  18.1  0:47   30 22:12  7:24 1:31:53 
   31  284 jeanne minder chatter    51 F   shoreview          MN    9 14:16  1:38  2:20   38   49:35  18.2  1:35   63 24:15  8:05 1:31:59 
   32  236 Anne Johnson             40 F   Minneapolis        MN   73 19:34  2:14  2:08   32   48:45  18.5  1:25   14 20:23  6:48 1:32:13 
   33  413 Jasmine Xie              26 F   Woodbury           MN   51 17:46  2:02  2:46   40   49:47  18.1  1:29   17 20:33  6:51 1:32:20 
   34  102 Michelle Abramson        37 F   Minneapolis        MN   38 16:59  1:56  3:06   29   48:21  18.6  1:17   40 22:52  7:38 1:32:33 
   35  255 Fawna Korhonen           29 F   Minneapolis        MN   72 19:31  2:13  1:59   27   48:02  18.7  1:14   28 22:07  7:23 1:32:51 
   36  281 victoria michaelson      39 F   eden prairie       MN   67 18:58  2:10  3:16   17   46:35  19.3  1:31   35 22:34  7:32 1:32:52 
   37  245 jamie karlovich          41 F   excelsior          MN   15 15:20  1:45  2:30   50   51:09  17.6  1:46   33 22:27  7:29 1:33:11 
   38  399 Kelly Warden             27 F   St. Louis Park     MN   30 16:13  1:51  2:51   42   49:50  18.1  1:44   38 22:51  7:37 1:33:28 
   39  391 Kristin Veker            40 F   Edina              MN   16 15:21  1:45  1:36   48   50:42  17.8  1:38   65 24:20  8:07 1:33:34 
   40  141 Mary Carlson             43 F   Moose Lake         MN   31 16:16  1:51  2:16   33   48:45  18.5  0:49   87 25:52  8:38 1:33:56 
   41  143 sarah chillo             24 F   Minneapolis        MN   34 16:32  1:53  2:56   37   49:33  18.2  1:06   55 23:55  7:59 1:34:00 
   42  110 Carolyn Arnebeck         29 F   Minnetonka         MN   17 15:22  1:45  2:50   77   54:33  16.5  0:40   27 21:51  7:17 1:35:13 
   43  205 Helen Gunther            47 F   Excelsior          MN   63 18:38  2:07  2:18   45   50:17  17.9  1:15   43 23:13  7:45 1:35:39 
   44  361 Jennifer Stanerson       26 F   St. Louis Park     MN   22 15:50  1:48  1:47   58   52:03  17.3  1:01   78 25:10  8:24 1:35:50 
   45  246 Jenna Katnis             20 F   Buffalo            MN   41 17:13  1:58  1:55   55   51:43  17.4  1:24   53 23:45  7:55 1:35:58 
   46  355 Caroline Skaar-Page      37 F   Eden Prairie       MN  106 23:57  2:44  2:20   10   45:29  19.8  1:25   44 23:15  7:45 1:36:24 
   47  340 Dian Schwarze            37 F   Deephaven          MN   50 17:45  2:01  2:35   52   51:16  17.6  1:18   51 23:42  7:54 1:36:34 
   48  378 Sandy Togstad            44 F   Mound              MN   96 22:04  2:31  2:12   35   49:11  18.3  1:15   32 22:21  7:27 1:37:01 
   49  221 Jill Hink                27 F   BLAINE             MN   37 16:49  1:55  2:17   69   53:31  16.8  1:22   52 23:45  7:55 1:37:41 
   50  148 Kathryn Coleman          28 F   St. Louis Park     MN   78 20:05  2:17  3:09   60   52:28  17.2  0:49   22 21:17  7:06 1:37:46 
   51  280 Heidi Meyer              29 F   Minneapolis        MN   43 17:21  1:59  2:29   57   51:56  17.3  1:36   68 24:27  8:09 1:37:47 
   52  212 Carly Hartter            29 F   Eden Prairie       MN   66 18:54  2:09  1:35   30   48:23  18.6  1:40   94 27:17  9:06 1:37:48 
   53  356 kathleen skeie           35 F   mound              MN   74 19:43  2:15  2:15   44   50:15  17.9  1:40   56 23:57  7:59 1:37:49 
   54  132 Beth Blaylock            42 F   Apple Valley       MN   84 20:35  2:21  2:45   16   46:26  19.4  2:02   89 26:05  8:42 1:37:51 
   55  339 Heather Schwartz         32 F   Minneapolis        MN   19 15:34  1:47  1:31   53   51:16  17.6  1:33  102 28:07  9:23 1:38:00 
   56  258 Melissa Krautbauer       34 F   Madison Lake       MN   77 19:59  2:17  3:25   36   49:20  18.2  1:48   50 23:37  7:53 1:38:07 
   57  392 Nancy Vitoff             52 F   Plymouth           MN   71 19:26  2:13  2:12   56   51:47  17.4  1:34   58 24:09  8:03 1:39:06 
   58  292 Lois Nilson              46 F   Minneapolis        MN   57 18:15  2:05  3:49   47   50:38  17.8  1:43   77 25:01  8:21 1:39:23 
   59  121 Merritt Beh              41 F   Eden Prairie       MN   87 20:42  2:22  2:48   43   50:08  18.0  1:44   69 24:33  8:11 1:39:52 
   60  157 Kelli Craig              26 F   Cottage Grove      MN   95 21:58  2:30  2:51   70   53:34  16.8  0:56   18 20:42  6:54 1:39:59 
   61  393 Kelly Vogel              18 F   Savage             MN   52 17:51  2:02  1:34   68   53:09  16.9  1:21   90 26:17  8:46 1:40:10 
   62  324 Megan O'Brien            22 F   Excelsior          MN   92 20:58  2:23  3:07   71   53:35  16.8  0:46   26 21:48  7:16 1:40:11 
   63  201 Jane Greenberg           46 F   Minneapolis        MN   70 19:18  2:12  3:14   64   52:59  17.0  0:41   59 24:11  8:04 1:40:20 
   64  287 Tricia Morrill           33 F   Minneapolis        MN   36 16:42  1:54  3:36   82   55:18  16.3  1:26   45 23:21  7:47 1:40:21 
   65  372 Katey Taylor             32 F   Edina              MN   62 18:37  2:07  2:22   67   53:08  16.9  1:04   79 25:13  8:25 1:40:23 
   66  154 Kristi Cousineau         38 F   Minnetonka, Minnes MN   61 18:35  2:07  2:58   79   54:41  16.5  0:49   47 23:23  7:48 1:40:24 
   67  414 Christina Yokanovich     34 F   Eagan              MN  111 24:27  2:47  3:15   18   46:41  19.3  1:48   70 24:35  8:12 1:40:45 
   68  184 natasha fisher           32 F   hanover            MN   76 19:56  2:16  3:42   61   52:51  17.0  2:06   34 22:29  7:30 1:41:02 
   69  234 Elizabeth Jennings       29 F   Minneapolis        MN   79 20:08  2:18  2:33   63   52:58  17.0  0:38   75 24:47  8:16 1:41:02 
   70  169 Joy Donaldson            31 F   Minneapolis        MN   81 20:22  2:19  2:16   78   54:36  16.5  0:47   46 23:21  7:47 1:41:21 
   71  119 Kendal Beer              18 F   Anoka              MN   89 20:47  2:22  1:59   62   52:55  17.0  1:12   84 25:33  8:31 1:42:24 
   72  106 Colette Alger            34 F   Eagan              MN   65 18:48  2:09  3:39   75   54:06  16.6  2:06   74 24:44  8:15 1:43:21 
   73  417 Renee Stene                 F                          103 23:28  2:40  2:33   88   55:56  16.1  0:48   19 20:45  6:55 1:43:28 
   74  176 Ann Endy                 41 F   Excelsior          MN   35 16:35  1:53  3:33   95   57:34  15.6  0:52   81 25:14  8:25 1:43:45 
   75  278 Anne McNerney            53 F   Edina              MN   56 18:08  2:04  3:12   93   57:11  15.7  1:09   76 24:49  8:17 1:44:28 
   76  271 angela luther            45 F   st. louis park     MN    2 10:59  1:15  4:17   83   55:29  16.2  2:14  114 32:02 10:41 1:44:58 
   77  322 pady Regnier             48 F   Excelsior          MN  105 23:54  2:43  2:16   59   52:11  17.3  1:34   83 25:27  8:29 1:45:20 
   78  241 Ruth Johnson             20 F   Prior Lake         MN   98 22:39  2:35  2:22  103   59:40  15.1  0:44   13 20:16  6:46 1:45:40 
   79  224 Karen Holme              45 F   Minneapolis        MN   54 17:57  2:03  2:41   86   55:55  16.1  1:34   99 27:51  9:17 1:45:57 
   80  213 marie harvat             25 F   minneapolis        MN   64 18:47  2:08  4:17   85   55:47  16.1  1:44   85 25:39  8:33 1:46:11 
   81  395 Sandi Walto              39 F   Eden Prairie       MN  109 24:05  2:45  2:07   80   55:02  16.4  1:38   48 23:29  7:50 1:46:19 
   82  144 Paula Chipman            40 F   Eagan              MN   99 22:41  2:35  3:54   46   50:37  17.8  2:22   93 26:49  8:57 1:46:23 
   83  396 Ann Ward                 40 F   Mendota Heights    MN   90 20:50  2:23  2:42   81   55:04  16.3  1:58   88 26:00  8:40 1:46:32 
   84  350 Maia Sheie               26 F   Bloomington        MN   48 17:30  2:00  2:21  110 1:01:28  14.6  0:44   72 24:43  8:15 1:46:45 
   85  197 Kristi Grandbois         24 F   New Brighton       MN   82 20:23  2:19  4:02   73   53:49  16.7  1:22   95 27:29  9:10 1:47:02 
   86  227 Nancy Hughes             32 F   Minneapolis        MN   85 20:39  2:21  3:02   98   57:56  15.5  0:52   71 24:38  8:13 1:47:04 
   87  333 Ele Scherman             24 F   Minneapolis        MN  101 23:14  2:39  4:25   66   53:07  16.9  2:51   49 23:34  7:52 1:47:08 
   88  168 Kelly Dodson             26 F   Lauderdale         MN   94 21:47  2:29  2:28   96   57:40  15.6  1:16   64 24:17  8:06 1:47:26 
   89  298 Kelly Olson              27 F   St. Louis Park     MN  107 24:00  2:44  2:57   65   52:59  17.0  1:13   91 26:36  8:52 1:47:43 
   90  270 Sarah Love               34 F   Minneapolis        MN   27 15:58  1:49  3:22   90   56:28  15.9  1:54  112 30:36 10:12 1:48:16 
   91  364 Wendy Stensrud           40 F   Eden Prairie       MN   86 20:41  2:21  2:56   72   53:40  16.8  1:52  109 29:28  9:50 1:48:35 
   92  314 Janet Polach             45 F   St. Louis Park     MN  108 24:04  2:45  2:18   74   53:55  16.7  1:08   97 27:31  9:11 1:48:54 
   93  288 Elizabeth Nee            24 F   Minneapolis        MN   40 17:11  1:58  2:44  109 1:01:26  14.7  0:45  100 27:54  9:18 1:49:58 
   94  170 Marilee Douda            43 F   Maple Grove        MN   75 19:52  2:16  3:13  107 1:01:04  14.7  0:36   86 25:48  8:36 1:50:31 
   95  211 kathy hanson             41 F   excelsior          MN   91 20:52  2:23  3:45  108 1:01:22  14.7  0:34   61 24:12  8:04 1:50:42 
   96  279 Karen Merry              26 F   Eagan              MN   97 22:34  2:34  2:14   84   55:41  16.2  1:28  105 29:00  9:40 1:50:54 
   97  266 Char'reise Lewandowski   24 F   Exclsior           MN   88 20:44  2:22  2:25  113 1:01:48  14.6  1:17   80 25:13  8:25 1:51:26 
   98  202 Emily Grimstad           35 F   Excelsior          MN   80 20:20  2:19  3:35   92   56:45  15.9  2:33  104 28:42  9:34 1:51:53 
   99  127 Christina Berglund       26 F   St. Paul           MN   29 16:13  1:51  2:11  118 1:05:31  13.7  1:04   96 27:31  9:11 1:52:28 
  100  269 Robbi Long               33 F   Valley             NE  115 25:28  2:54  4:16   97   57:45  15.6  0:58   57 24:05  8:02 1:52:31 
  101  358 Lisa Smith               36 F   Minneapolis        MN  114 25:15  2:53  3:25   94   57:15  15.7  1:39   82 25:16  8:26 1:52:48 
  102  135 Amanda Brauer            22 F   Brooklyn Park      MN   26 15:57  1:49  2:52  100   58:30  15.4  1:06  119 34:37 11:33 1:53:01 
  103  238 Denise Johnson           34 F   Minnetonka         MN   93 21:07  2:24  4:25   91   56:38  15.9  1:46  108 29:07  9:43 1:53:01 
  104  142 Sara Cerreta             22 F   Eden Prairie       MN    8 14:01  1:36  7:33  120 1:07:26  13.3  0:35   54 23:55  7:59 1:53:29 
  105  328 Deborah Russell          25 F   New Brighton       MN  100 22:42  2:35  2:10   76   54:10  16.6  1:48  118 33:22 11:08 1:54:10 
  106  104 Anita Aijala             39 F   Duluth             MN  112 24:34  2:48  4:08   89   56:12  16.0  1:12  103 28:33  9:31 1:54:37 
  107  374 Adrienne Thompson        28 F   Excelsior          MN  110 24:16  2:46  2:34  111 1:01:41  14.6  1:54   67 24:22  8:08 1:54:44 
  108  273 Andrea McCarthy          33 F   Eden Prairie       MN   25 15:56  1:49  2:18  105 1:00:36  14.9  1:01  120 35:25 11:49 1:55:13 
  109  161 Maura Daly               39 F   St. Louis Park     MN   69 19:11  2:11  5:53  102   59:29  15.1  2:07  106 29:01  9:41 1:55:39 
  110  103 Karen Adams              54 F   St. Cloud          MN  120 29:15  3:20  3:14   87   55:56  16.1  0:34  101 28:00  9:20 1:56:57 
  111  383 Mary Twite               36 F   Farmington         MN   83 20:26  2:20  4:35  117 1:04:26  14.0  1:13   92 26:38  8:53 1:57:16 
  112  394 Margaret Voges           37 F   Shoreview          MN   68 19:01  2:10  3:18  114 1:02:34  14.4  1:12  113 31:19 10:27 1:57:22 
  113  331 Sharon Savage            53 F   Crystal            MN  113 24:53  2:50  3:57  101   58:35  15.4  0:33  111 30:09 10:03 1:58:05 
  114  316 Kathy Pope               35 F   Minnetonka         MN  102 23:19  2:39  3:47  104 1:00:31  14.9  3:01   98 27:33  9:11 1:58:10 
  115  215 Terri Hawkins            24 F   Falcon Heights     MN  121 29:25  3:21  2:34  116 1:03:59  14.1  0:56   62 24:15  8:05 2:01:07 
  116  253 Maria Knox               26 F   Eden Prairie       MN   46 17:28  2:00  4:09  121 1:12:07  12.5  0:48  110 29:32  9:51 2:04:02 
  117  108 Tiffany Anderson         28 F   Richfield          MN  104 23:31  2:41  4:51  119 1:06:20  13.6  1:16  107 29:02  9:41 2:04:58 
  118  242 Sarah Jonjak             26 F   Minnetonka         MN  117 27:55  3:11  2:55  115 1:02:56  14.3  1:59  115 33:16 11:06 2:08:59 
  119  265 Nora Leone               44 F   Plymouth           MN  118 28:32  3:15  4:36   99   58:15  15.5  1:53  121 35:54 11:58 2:09:08 
  120  366 Tonia Strand             46 F   Annandale          MN  125 36:45  4:11  4:43  112 1:01:43  14.6  1:10  117 33:20 11:07 2:17:39 
  121  412 Jean Wood                54 F   Excelsior          MN  124 36:44  4:11  4:36  106 1:00:57  14.8  2:04  116 33:20 11:07 2:17:39 
  122  237 Christine Johnson        51 F   Eagan              MN  123 32:26  3:42  6:38                           122 38:34 12:52 2:30:12 
  123  101 Stephanie Abel           38 F   Bloomington        MN  119 28:52  3:17  7:17                           124 41:17 13:46 2:33:49 
  124  304 Megan Paulek             23 F   Maple Grove        MN  122 32:16  3:40  2:36                           123 40:44 13:35 2:34:05 
  125  150 holly collison           36 F   Minnetonka         MN  116 27:33  3:08  4:57  122 1:26:32  10.4  1:07  125 51:11 17:04 2:51:18 


                                                        DID NOT FINISH

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  338 Elizabeth Schultz        40 F   Minnetonka         MN    2 18:30  2:07  1:24    1   47:45  18.9  1:51                          
    3  223 Robin Hintz              33 F   Brooklyn Park      MN    3 22:32  2:34  1:59    2 1:10:16  12.8                                
    4  313 Thomas Pohlad            44 M   Shorewood          MN    1 17:34  2:00  2:33                                                   


                                                      MALE RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM   MEMBERS:RUNNER, BIKER, RUNNER  Rank Run 1  Pace Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
 
    1  427 Team Boy Toy David Ross Dan Jackson Thomas Seifert                             
                                                    1 15:10  1:44  1:00    1   51:07  17.6  0:26    1 24:09  8:03 1:31:50 


                                                     FEMALE RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM   MEMBERS:RUNNER, BIKER, RUNNER  Rank Run 1  Pace Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
 
    1  432 Team Peterson Traci Peterson Rachel Lynn Kay Paterson                          
                                                    2 17:34  2:00  0:59    2   51:38  17.4  0:28    2 23:06  7:42 1:33:42 
    2  435 Wanna Be's Heather Douglas Mary Jensen Mary Thompson                           
                                                    1 15:07  1:44  1:34    4   56:55  15.8  0:50    3 23:33  7:51 1:37:57 
    3  420 First timers Bobbie Baily Robin Burtzel Theresa Marsyla                        
                                                    6 29:58  3:25  1:04    1   46:11  19.5  0:22    1 21:31  7:11 1:39:04 
    4  421 HotMamas Suzanne Ramier Joanne Killian Laura Fritzke                           
                                                    4 20:27  2:20  1:20    3   52:38  17.1  0:30    6 27:04  9:02 1:41:58 
    5  428 Team Costello Chelsea Willett Clara Costello Jean Costello                     
                                                    3 18:32  2:07  0:55    5   59:33  15.1  0:30    5 24:44  8:15 1:44:12 
    6  426 Team  P.H.A.T. Pharon Lundquist Prinna Boudreau Padrin Grimstad                
                                                    5 23:49  2:43  1:11    6 1:05:56  13.7  0:24    4 24:23  8:08 1:55:42 


                                                     MIXED RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM   MEMBERS:RUNNER, BIKER, RUNNER  Rank Run 1  Pace Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
 
    1  423 Lakers Tasha Haefner Hans-Jurge Van Heteren- Amy Wicklander                    
                                                    1 14:23  1:39  1:08    3   44:11  20.4  0:20    2 21:30  7:10 1:21:30 
    2  431 Team N'compass Keith Meierhfoer David Lunde Ellen Jambois                      
                                                    4 19:06  2:11  0:54    1   40:28  22.2  0:31    9 24:51  8:17 1:25:47 
    3  434 Team Thomas Jeff Thomas Lara Thomas Ric Blanchard                              
                                                    2 14:30  1:39  1:08    2   44:01  20.5  0:29   11 26:16  8:46 1:26:22 
    4  422 Hotshots Craig Mollet Jackie Boucher Janelle Waslaski                          
                                                    6 21:52  2:30  0:43    5   45:51  19.6  0:45    1 20:04  6:42 1:29:13 
    5  433 Team Tarkus Kristen Purtell   Terry Kerber                                     
                                                    9 25:58  2:57  1:15    4   45:43  19.7  0:28    5 23:51  7:57 1:37:13 
    6  424 Lokhorst Mark Lokhorst Robert Lokhorst Christy Lokhorst                        
                                                    3 15:21  1:45  1:08    7   57:16  15.7  0:30    3 23:03  7:41 1:37:16 
    7  260 Limp,Gimp,Wimp Bonnie Laramy Bill Laramy Kathy Lemme                           
                                                    5 20:11  2:18  1:39    8   57:39  15.6  0:39    4 23:25  7:49 1:43:31 
    8  429 Team Hansen John Hansen Jonah Dicker Stefanie Dicker                           
                                                   10 30:00  3:25  1:52    6   50:10  17.9  0:28   10 24:53  8:18 1:47:20 
    9  430 Team Lupient Barbara Lupient Jeff Lupient Jennifer Lupient                     
                                                    7 22:13  2:32  1:02   10 1:02:20  14.4  0:25    8 24:48  8:16 1:50:45 
   10  436 Team Hernandez Joseph Zielinski Stephanie Sturgis Miquela Hernandez            
                                                    8 24:55  2:50  1:15    9 1:00:14  14.9  0:32    7 24:34  8:12 1:51:29 
   11  425 No expectations Carone Carpenter Chris Pinc Shannon Scheff                     
                                                   11 32:32  3:42  1:08                             6 24:18  8:06 2:38:19 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ============
    1 Kristen Rygg          St. Paul       MN 24 F   10:52  1:15 
    2 angela luther         st. louis park MN 45 F   10:59  1:15 
    3 John Shelp            Maple Plain    MN 32 M   11:52  1:21 
    4 Becky Youngberg       Eden Prairie   MN 29 F   12:25  1:25 
    5 Alicia Northey        Wayzata        MN 23 F   12:35  1:26 
    6 Larry Schonhardt      Fridley        MN 46 M   12:51  1:28 
    7 David Endy            Excelsior      MN 42 M   13:13  1:31 
    8 Sheila Nelson         Eagan          MN 35 F   13:18  1:31 
    9 Martha Carlson        Chaska         MN 41 F   13:23  1:32 
   10 Mark Birchard         Edina          MN 40 M   13:26  1:32 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 John Shelp            Maple Plain    MN 32 M 00:36:50  24.4 
    2 Phillip Kelaart       Minneapolis    MN 40 M 00:39:13  23.0 
    3 Matt Weissenborn      Minnetonka     MN 24 M 00:39:27  22.8 
    4 Christopher Timberlak Bloomington    MN 43 M 00:39:39  22.7 
    5 Carl Tubbs            Stillwater     MN 46 M 00:39:45  22.7 
    6 Don Hunley            New Hope       MN 38 M 00:40:11  22.4 
    7 Kevin Grafft          Chanhassen     MN 43 M 00:40:12  22.4 
    8 Thomas Garry          Minneapolis    MN 30 M 00:40:15  22.4 
    9 Jay Bennett           New Brighton   MN 35 M 00:40:19  22.3 
   10 Jesse Cox             Shakopee       MN 26 M 00:40:21  22.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Brian Heltemes        Minneapolis    MN 28 M 15:42  5:14 
    2 John Wolff            St. Paul       MN 29 M 16:12  5:24 
    3 John Shelp            Maple Plain    MN 32 M 16:17  5:26 
    4 Bradley Severson      Plymouth       MN 37 M 16:46  5:36 
    5 Matt Weissenborn      Minnetonka     MN 24 M 16:48  5:36 
    6 Christopher Timberlak Bloomington    MN 43 M 17:03  5:41 
    7 Thomas Alcivar        St. Louis Park MN 26 M 17:08  5:43 
    8 Jesse Cox             Shakopee       MN 26 M 17:10  5:44 
    9 Becky Youngberg       Eden Prairie   MN 29 F 17:18  5:46 
   10 David Nyberg          St. Paul       MN 35 M 17:25  5:49 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  182 Christina Fisher         18 F   Willmar            MN    2 15:19  1:45  2:06    1   45:23  19.8  1:05    2 22:15  7:25 1:26:06 
    2  219 Ann Hepola               18 F   St. Paul           MN    1 14:20  1:38  2:13    2   51:35  17.5  0:31    1 20:29  6:50 1:29:06 
    3  393 Kelly Vogel              18 F   Savage             MN    3 17:51  2:02  1:34    4   53:09  16.9  1:21    4 26:17  8:46 1:40:10 
    4  119 Kendal Beer              18 F   Anoka              MN    4 20:47  2:22  1:59    3   52:55  17.0  1:12    3 25:33  8:31 1:42:24 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  418 Kristen Rygg             24 F   St. Paul           MN    1 10:52  1:15  1:56    1   46:13  19.5  0:38    1 18:40  6:14 1:18:17 
    2  294 Alicia Northey           23 F   Wayzata            MN    2 12:35  1:26  1:42    5   50:51  17.7  0:37    5 22:51  7:37 1:28:34 
    3  200 Julia Gray               24 F   St. Paul           MN    9 17:29  2:00  2:41    3   48:08  18.7  1:34    2 18:50  6:17 1:28:40 
    4  233 Molly Jeatran            24 F   Minneapolis        MN    4 14:49  1:41  2:40    2   47:40  18.9  1:18   11 24:44  8:15 1:31:09 
    5  143 Sarah Chillo             24 F   Minneapolis        MN    6 16:32  1:53  2:56    4   49:33  18.2  1:06    9 23:55  7:59 1:34:00 
    6  246 Jenna Katnis             20 F   Buffalo            MN    8 17:13  1:58  1:55    6   51:43  17.4  1:24    7 23:45  7:55 1:35:58 
    7  324 Megan O'brien            22 F   Excelsior          MN   12 20:58  2:23  3:07    8   53:35  16.8  0:46    4 21:48  7:16 1:40:11 
    8  241 Ruth Johnson             20 F   Prior Lake         MN   13 22:39  2:35  2:22   11   59:40  15.1  0:44    3 20:16  6:46 1:45:40 
    9  197 Kristi Grandbois         24 F   New Brighton       MN   10 20:23  2:19  4:02    9   53:49  16.7  1:22   13 27:29  9:10 1:47:02 
   10  333 Ele Scherman             24 F   Minneapolis        MN   14 23:14  2:39  4:25    7   53:07  16.9  2:51    6 23:34  7:52 1:47:08 
   11  288 Elizabeth Nee            24 F   Minneapolis        MN    7 17:11  1:58  2:44   12 1:01:26  14.7  0:45   14 27:54  9:18 1:49:58 
   12  266 Char'reise Lewandowski   24 F   Exclsior           MN   11 20:44  2:22  2:25   13 1:01:48  14.6  1:17   12 25:13  8:25 1:51:26 
   13  135 Amanda Brauer            22 F   Brooklyn Park      MN    5 15:57  1:49  2:52   10   58:30  15.4  1:06   15 34:37 11:33 1:53:01 
   14  142 Sara Cerreta             22 F   Eden Prairie       MN    3 14:01  1:36  7:33   15 1:07:26  13.3  0:35    8 23:55  7:59 1:53:29 
   15  215 Terri Hawkins            24 F   Falcon Heights     MN   15 29:25  3:21  2:34   14 1:03:59  14.1  0:56   10 24:15  8:05 2:01:07 
   16  304 Megan Paulek             23 F   Maple Grove        MN   16 32:16  3:40  2:36                            16 40:44 13:35 2:34:05 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  415 Becky Youngberg          29 F   Eden Prairie       MN    1 12:25  1:25  1:28    1   41:08  21.9  0:38    1 17:18  5:46 1:12:55 
    2  345 Christina Seifert        25 F   Apple Valley       MN    3 14:51  1:42  1:56    3   46:03  19.6  0:32    4 19:37  6:33 1:22:57 
    3  446 Noelle Peterson          25 F   Minneapolis        MI    2 13:34  1:33  3:02    4   46:42  19.3  0:24    5 19:41  6:34 1:23:21 
    4  109 Michelle Andres          27 F   East Gull Lake     MN   16 17:52  2:02  1:25    7   48:26  18.6  0:31    3 19:33  6:31 1:27:45 
    5  220 Molly Hillstrom          26 F   Minneapolis        MN    4 15:14  1:44  1:41    2   45:57  19.6  0:47   14 24:11  8:04 1:27:49 
    6  229 Claire Ihnot             27 F   Minneapolis        MN   14 17:31  2:00  2:10   10   49:48  18.1  1:31    2 18:37  6:13 1:29:35 
    7  344 Barbara Seifert          28 F   Chaska             MN   10 17:19  1:58  1:58    8   49:39  18.1  0:47   11 22:12  7:24 1:31:53 
    8  413 Jasmine Xie              26 F   Woodbury           MN   15 17:46  2:02  2:46    9   49:47  18.1  1:29    6 20:33  6:51 1:32:20 
    9  255 Fawna Korhonen           29 F   Minneapolis        MN   19 19:31  2:13  1:59    5   48:02  18.7  1:14   10 22:07  7:23 1:32:51 
   10  399 Kelly Warden             27 F   St. Louis Park     MN    8 16:13  1:51  2:51   11   49:50  18.1  1:44   12 22:51  7:37 1:33:28 
   11  110 Carolyn Arnebeck         29 F   Minnetonka         MN    5 15:22  1:45  2:50   20   54:33  16.5  0:40    9 21:51  7:17 1:35:13 
   12  361 Jennifer Stanerson       26 F   St. Louis Park     MN    6 15:50  1:48  1:47   13   52:03  17.3  1:01   20 25:10  8:24 1:35:50 
   13  221 Jill Hink                27 F   Blaine             MN    9 16:49  1:55  2:17   17   53:31  16.8  1:22   13 23:45  7:55 1:37:41 
   14  148 Kathryn Coleman          28 F   St. Louis Park     MN   20 20:05  2:17  3:09   14   52:28  17.2  0:49    8 21:17  7:06 1:37:46 
   15  280 Heidi Meyer              29 F   Minneapolis        MN   11 17:21  1:59  2:29   12   51:56  17.3  1:36   17 24:27  8:09 1:37:47 
   16  212 Carly Hartter            29 F   Eden Prairie       MN   18 18:54  2:09  1:35    6   48:23  18.6  1:40   23 27:17  9:06 1:37:48 
   17  157 Kelli Craig              26 F   Cottage Grove      MN   23 21:58  2:30  2:51   18   53:34  16.8  0:56    7 20:42  6:54 1:39:59 
   18  234 Elizabeth Jennings       29 F   Minneapolis        MN   21 20:08  2:18  2:33   15   52:58  17.0  0:38   19 24:47  8:16 1:41:02 
   19  213 Marie Harvat             25 F   Minneapolis        MN   17 18:47  2:08  4:17   22   55:47  16.1  1:44   21 25:39  8:33 1:46:11 
   20  350 Maia Sheie               26 F   Bloomington        MN   13 17:30  2:00  2:21   24 1:01:28  14.6  0:44   18 24:43  8:15 1:46:45 
   21  168 Kelly Dodson             26 F   Lauderdale         MN   22 21:47  2:29  2:28   23   57:40  15.6  1:16   15 24:17  8:06 1:47:26 
   22  298 Kelly Olson              27 F   St. Louis Park     MN   27 24:00  2:44  2:57   16   52:59  17.0  1:13   22 26:36  8:52 1:47:43 
   23  279 Karen Merry              26 F   Eagan              MN   24 22:34  2:34  2:14   21   55:41  16.2  1:28   25 29:00  9:40 1:50:54 
   24  127 Christina Berglund       26 F   St. Paul           MN    7 16:13  1:51  2:11   27 1:05:31  13.7  1:04   24 27:31  9:11 1:52:28 
   25  328 Deborah Russell          25 F   New Brighton       MN   25 22:42  2:35  2:10   19   54:10  16.6  1:48   29 33:22 11:08 1:54:10 
   26  374 Adrienne Thompson        28 F   Excelsior          MN   28 24:16  2:46  2:34   25 1:01:41  14.6  1:54   16 24:22  8:08 1:54:44 
   27  253 Maria Knox               26 F   Eden Prairie       MN   12 17:28  2:00  4:09   29 1:12:07  12.5  0:48   27 29:32  9:51 2:04:02 
   28  108 Tiffany Anderson         28 F   Richfield          MN   26 23:31  2:41  4:51   28 1:06:20  13.6  1:16   26 29:02  9:41 2:04:58 
   29  242 Sarah Jonjak             26 F   Minnetonka         MN   29 27:55  3:11  2:55   26 1:02:56  14.3  1:59   28 33:16 11:06 2:08:59 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  371 Jodie Taylor             32 F   Richfield          MN    1 15:33  1:47  1:26    1   43:29  20.7  0:46    1 18:42  6:14 1:19:54 
    2  321 Lara Rampetsreiter       34 F   Crystal            MN    3 15:54  1:49  2:09    2   45:24  19.8  0:45    2 21:10  7:04 1:25:20 
    3  118 Dana Baugh               34 F   Burnsville         MN    9 18:28  2:06  1:28    4   46:57  19.2  1:05    3 21:30  7:10 1:29:28 
    4  306 Amy Peterson             32 F   Lakeville          MN    7 17:07  1:57  3:13    5   47:18  19.0  1:31    4 22:08  7:23 1:31:15 
    5  354 Beth Sipe                30 F   Minneapolis        MN    8 17:21  1:59  1:47    6   48:50  18.4  1:04    6 22:37  7:33 1:31:38 
    6  339 Heather Schwartz         32 F   Minneapolis        MN    2 15:34  1:47  1:31    8   51:16  17.6  1:33   15 28:07  9:23 1:38:00 
    7  258 Melissa Krautbauer       34 F   Madison Lake       MN   13 19:59  2:17  3:25    7   49:20  18.2  1:48    9 23:37  7:53 1:38:07 
    8  287 Tricia Morrill           33 F   Minneapolis        MN    6 16:42  1:54  3:36   13   55:18  16.3  1:26    7 23:21  7:47 1:40:21 
    9  372 Katey Taylor             32 F   Edina              MN   10 18:37  2:07  2:22   10   53:08  16.9  1:04   14 25:13  8:25 1:40:23 
   10  414 Christina Yokanovich     34 F   Eagan              MN   17 24:27  2:47  3:15    3   46:41  19.3  1:48   11 24:35  8:12 1:40:45 
   11  184 Natasha Fisher           32 F   Hanover            MN   12 19:56  2:16  3:42    9   52:51  17.0  2:06    5 22:29  7:30 1:41:02 
   12  169 Joy Donaldson            31 F   Minneapolis        MN   14 20:22  2:19  2:16   12   54:36  16.5  0:47    8 23:21  7:47 1:41:21 
   13  106 Colette Alger            34 F   Eagan              MN   11 18:48  2:09  3:39   11   54:06  16.6  2:06   13 24:44  8:15 1:43:21 
   14  227 Nancy Hughes             32 F   Minneapolis        MN   15 20:39  2:21  3:02   17   57:56  15.5  0:52   12 24:38  8:13 1:47:04 
   15  270 Sarah Love               34 F   Minneapolis        MN    5 15:58  1:49  3:22   14   56:28  15.9  1:54   17 30:36 10:12 1:48:16 
   16  269 Robbi Long               33 F   Valley             NE   18 25:28  2:54  4:16   16   57:45  15.6  0:58   10 24:05  8:02 1:52:31 
   17  238 Denise Johnson           34 F   Minnetonka         MN   16 21:07  2:24  4:25   15   56:38  15.9  1:46   16 29:07  9:43 1:53:01 
   18  273 Andrea Mccarthy          33 F   Eden Prairie       MN    4 15:56  1:49  2:18   18 1:00:36  14.9  1:01   18 35:25 11:49 1:55:13 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  166 Joy Devens               39 F   Plymouth           MN    2 15:55  1:49  2:30    1   44:58  20.0  1:01    2 20:31  6:51 1:24:53 
    2  305 Diane Pawlik             36 F   Eden Prairie       MN    4 16:18  1:52  2:03    6   47:50  18.8  1:29    1 19:29  6:30 1:27:08 
    3  388 Lori Vanderwoude         39 F   Burnsville         MN    3 16:03  1:50  1:52    5   47:32  18.9  1:05    3 21:30  7:10 1:28:00 
    4  404 Malia Weinmann           39 F   Minneapolis        MN    6 17:23  1:59  2:51    3   45:56  19.6  0:50    5 22:42  7:34 1:29:42 
    5  290 Sheila Nelson            35 F   Eagan              MN    1 13:18  1:31  1:30    9   51:15  17.6  1:29   12 24:21  8:07 1:31:51 
    6  102 Michelle Abramson        37 F   Minneapolis        MN    5 16:59  1:56  3:06    7   48:21  18.6  1:17    6 22:52  7:38 1:32:33 
    7  281 Victoria Michaelson      39 F   Eden Prairie       MN    9 18:58  2:10  3:16    4   46:35  19.3  1:31    4 22:34  7:32 1:32:52 
    8  355 Caroline Skaar-Page      37 F   Eden Prairie       MN   16 23:57  2:44  2:20    2   45:29  19.8  1:25    7 23:15  7:45 1:36:24 
    9  340 Dian Schwarze            37 F   Deephaven          MN    7 17:45  2:01  2:35   10   51:16  17.6  1:18   10 23:42  7:54 1:36:34 
   10  356 Kathleen Skeie           35 F   Mound              MN   12 19:43  2:15  2:15    8   50:15  17.9  1:40   11 23:57  7:59 1:37:49 
   11  154 Kristi Cousineau         38 F   Minnetonka, Minnes MN    8 18:35  2:07  2:58   11   54:41  16.5  0:49    8 23:23  7:48 1:40:24 
   12  395 Sandi Walto              39 F   Eden Prairie       MN   17 24:05  2:45  2:07   12   55:02  16.4  1:38    9 23:29  7:50 1:46:19 
   13  202 Emily Grimstad           35 F   Excelsior          MN   13 20:20  2:19  3:35   14   56:45  15.9  2:33   17 28:42  9:34 1:51:53 
   14  358 Lisa Smith               36 F   Minneapolis        MN   19 25:15  2:53  3:25   15   57:15  15.7  1:39   13 25:16  8:26 1:52:48 
   15  104 Anita Aijala             39 F   Duluth             MN   18 24:34  2:48  4:08   13   56:12  16.0  1:12   16 28:33  9:31 1:54:37 
   16  161 Maura Daly               39 F   St. Louis Park     MN   11 19:11  2:11  5:53   16   59:29  15.1  2:07   18 29:01  9:41 1:55:39 
   17  383 Mary Twite               36 F   Farmington         MN   14 20:26  2:20  4:35   19 1:04:26  14.0  1:13   14 26:38  8:53 1:57:16 
   18  394 Margaret Voges           37 F   Shoreview          MN   10 19:01  2:10  3:18   18 1:02:34  14.4  1:12   19 31:19 10:27 1:57:22 
   19  316 Kathy Pope               35 F   Minnetonka         MN   15 23:19  2:39  3:47   17 1:00:31  14.9  3:01   15 27:33  9:11 1:58:10 
   20  101 Stephanie Abel           38 F   Bloomington        MN   21 28:52  3:17  7:17                            20 41:17 13:46 2:33:49 
   21  150 Holly Collison           36 F   Minnetonka         MN   20 27:33  3:08  4:57   20 1:26:32  10.4  1:07   21 51:11 17:04 2:51:18 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  262 Anne Lee                 44 F   Wayzata            MN    4 15:35  1:47  1:44    1   42:08  21.4  1:03    3 20:08  6:43 1:20:37 
    2  283 Tanya Miller             42 F   Plymouth           MN    7 16:27  1:53  1:49    2   42:49  21.0  0:57    1 18:37  6:13 1:20:38 
    3  140 Martha Carlson           41 F   Chaska             MN    1 13:23  1:32  1:56    4   44:57  20.0  1:02    5 20:55  6:59 1:22:11 
    4  386 Joan Van Camp            40 F   Tonka Bay          MN    9 17:58  2:03  2:14    3   44:08  20.4  1:07    2 19:09  6:23 1:24:34 
    5  208 Leslie Hacking           42 F   Golden Valley      MN    5 15:46  1:48  1:08    7   47:00  19.2  0:50    9 23:01  7:41 1:27:44 
    6  185 Jenna Fletcher           42 F   Edina              MN   11 18:32  2:07  1:06    5   45:41  19.7  0:51    6 21:46  7:16 1:27:54 
    7  300 Virginia Olson           41 F   Minnetonka         MN   10 18:17  2:05  1:17    8   47:20  19.0  1:17   10 23:06  7:42 1:31:16 
    8  236 Anne Johnson             40 F   Minneapolis        MN   12 19:34  2:14  2:08    9   48:45  18.5  1:25    4 20:23  6:48 1:32:13 
    9  245 Jamie Karlovich          41 F   Excelsior          MN    2 15:20  1:45  2:30   15   51:09  17.6  1:46    8 22:27  7:29 1:33:11 
   10  391 Kristin Veker            40 F   Edina              MN    3 15:21  1:45  1:36   14   50:42  17.8  1:38   12 24:20  8:07 1:33:34 
   11  141 Mary Carlson             43 F   Moose Lake         MN    6 16:16  1:51  2:16   10   48:45  18.5  0:49   16 25:52  8:38 1:33:56 
   12  378 Sandy Togstad            44 F   Mound              MN   19 22:04  2:31  2:12   11   49:11  18.3  1:15    7 22:21  7:27 1:37:01 
   13  132 Beth Blaylock            42 F   Apple Valley       MN   14 20:35  2:21  2:45    6   46:26  19.4  2:02   18 26:05  8:42 1:37:51 
   14  121 Merritt Beh              41 F   Eden Prairie       MN   16 20:42  2:22  2:48   12   50:08  18.0  1:44   13 24:33  8:11 1:39:52 
   15  176 Ann Endy                 41 F   Excelsior          MN    8 16:35  1:53  3:33   18   57:34  15.6  0:52   14 25:14  8:25 1:43:45 
   16  144 Paula Chipman            40 F   Eagan              MN   20 22:41  2:35  3:54   13   50:37  17.8  2:22   19 26:49  8:57 1:46:23 
   17  396 Ann Ward                 40 F   Mendota Heights    MN   17 20:50  2:23  2:42   17   55:04  16.3  1:58   17 26:00  8:40 1:46:32 
   18  364 Wendy Stensrud           40 F   Eden Prairie       MN   15 20:41  2:21  2:56   16   53:40  16.8  1:52   20 29:28  9:50 1:48:35 
   19  170 Marilee Douda            43 F   Maple Grove        MN   13 19:52  2:16  3:13   20 1:01:04  14.7  0:36   15 25:48  8:36 1:50:31 
   20  211 Kathy Hanson             41 F   Excelsior          MN   18 20:52  2:23  3:45   21 1:01:22  14.7  0:34   11 24:12  8:04 1:50:42 
   21  265 Nora Leone               44 F   Plymouth           MN   21 28:32  3:15  4:36   19   58:15  15.5  1:53   21 35:54 11:58 2:09:08 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  205 Helen Gunther            47 F   Excelsior          MN    4 18:38  2:07  2:18    1   50:17  17.9  1:15    1 23:13  7:45 1:35:39 
    2  292 Lois Nilson              46 F   Minneapolis        MN    3 18:15  2:05  3:49    2   50:38  17.8  1:43    3 25:01  8:21 1:39:23 
    3  201 Jane Greenberg           46 F   Minneapolis        MN    5 19:18  2:12  3:14    4   52:59  17.0  0:41    2 24:11  8:04 1:40:20 
    4  271 Angela Luther            45 F   St. Louis Park     MN    1 10:59  1:15  4:17    6   55:29  16.2  2:14    7 32:02 10:41 1:44:58 
    5  322 Pady Regnier             48 F   Excelsior          MN    6 23:54  2:43  2:16    3   52:11  17.3  1:34    4 25:27  8:29 1:45:20 
    6  224 Karen Holme              45 F   Minneapolis        MN    2 17:57  2:03  2:41    7   55:55  16.1  1:34    6 27:51  9:17 1:45:57 
    7  314 Janet Polach             45 F   St. Louis Park     MN    7 24:04  2:45  2:18    5   53:55  16.7  1:08    5 27:31  9:11 1:48:54 
    8  366 Tonia Strand             46 F   Annandale          MN    8 36:45  4:11  4:43    8 1:01:43  14.6  1:10    8 33:20 11:07 2:17:39 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  284 Jeanne Minder Chatter    51 F   Shoreview          MN    1 14:16  1:38  2:20    1   49:35  18.2  1:35    2 24:15  8:05 1:31:59 
    2  392 Nancy Vitoff             52 F   Plymouth           MN    3 19:26  2:13  2:12    2   51:47  17.4  1:34    1 24:09  8:03 1:39:06 
    3  278 Anne Mcnerney            53 F   Edina              MN    2 18:08  2:04  3:12    4   57:11  15.7  1:09    3 24:49  8:17 1:44:28 
    4  103 Karen Adams              54 F   St. Cloud          MN    5 29:15  3:20  3:14    3   55:56  16.1  0:34    4 28:00  9:20 1:56:57 
    5  331 Sharon Savage            53 F   Crystal            MN    4 24:53  2:50  3:57    5   58:35  15.4  0:33    5 30:09 10:03 1:58:05 
    6  412 Jean Wood                54 F   Excelsior          MN    7 36:44  4:11  4:36    6 1:00:57  14.8  2:04    6 33:20 11:07 2:17:39 
    7  237 Christine Johnson        51 F   Eagan              MN    6 32:26  3:42  6:38                             7 38:34 12:52 2:30:12 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  330 Mike Sagan               16 M   Plymouth           MN    1 17:02  1:57  1:02    1   46:06  19.5  0:56    1 21:14  7:05 1:26:20 
    2  198 Derek Grant              16 M   Chanhassen         MN    2 33:52  3:51  7:03    2 1:17:05  11.7  3:28    2 23:29  7:50 2:24:55 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  405 Matt Weissenborn         24 M   Minnetonka         MN    1 14:04  1:36  1:52    1   39:27  22.8  0:49    1 16:48  5:36 1:12:58 
    2  171 Dan Dow                  24 M   Eagan              MN    2 18:15  2:05  2:15    2   42:42  21.1  0:53    2 18:28  6:10 1:22:30 
    3  398 Adam Warden              23 M   Mankato            MN    3 19:00  2:10  3:07    4   46:26  19.4  1:00    4 24:31  8:11 1:34:01 
    4  111 Jayson Babler            24 M   Maple Grove        MN    4 24:16  2:46  6:14    3   46:17  19.5  2:34    3 21:18  7:06 1:40:37 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  105 Thomas Alcivar           26 M   St. Louis Park     MN    2 13:38  1:33  1:55    5   41:34  21.7  0:42    3 17:08  5:43 1:14:54 
    2  156 Jesse Cox                26 M   Shakopee           MN    9 15:36  1:47  1:37    1   40:21  22.3  0:37    4 17:10  5:44 1:15:19 
    3  216 Brian Heltemes           28 M   Minneapolis        MN    5 14:53  1:42  2:02    6   42:00  21.4  0:47    1 15:42  5:14 1:15:22 
    4  410 John Wolff               29 M   St. Paul           MN    8 15:32  1:46  1:53    2   40:37  22.2  1:15    2 16:12  5:24 1:15:27 
    5  296 Brendon O'flanagan       27 M   Brooklyn Park      MN    3 13:44  1:34  1:17    9   42:59  20.9  0:48    5 17:34  5:52 1:16:20 
    6  222 Mathew Hink              27 M   Blaine             MN    1 13:31  1:33  1:24    8   42:44  21.1  1:14    7 18:56  6:19 1:17:47 
    7  303 Christopher Passaro      29 M   Burnsville         MN    6 15:12  1:44  2:27    3   40:53  22.0  1:03    6 18:30  6:10 1:18:02 
    8  145 Brian Christopherson     28 M   Minneapolis        MN    7 15:14  1:44  1:45    4   41:20  21.8  1:15    8 19:01  6:21 1:18:32 
    9  256 Jonathan Kosbab          29 M   Bloomington        MN   11 19:25  2:13  3:37    7   42:05  21.4  0:49   10 19:58  6:40 1:25:52 
   10  387 Brian Vance              28 M   Minneapolis        MN    4 14:40  1:40  1:47   12   48:03  18.7  1:18   13 21:20  7:07 1:27:07 
   11  250 Adam Kim                 28 M   Minneapolis        MN   13 21:05  2:24  2:47   11   47:38  18.9  1:16    9 19:22  6:28 1:32:06 
   12  207 Derek Haag               26 M   New Hope           MN   10 17:22  1:59  2:36   14   51:34  17.5  0:50   12 20:42  6:54 1:33:02 
   13  346 David Semersky           29 M   St. Louis Park     MN   12 19:59  2:17  2:28   15   52:49  17.0  2:11   11 20:23  6:48 1:37:49 
   14  276 Scott Mckee              29 M   Lakeville          MN   14 21:41  2:28  3:18   13   50:02  18.0  1:17   15 23:52  7:58 1:40:08 
   15  225 Dennis Horter            27 M   Savage             MN   15 26:10  2:59  2:58   10   46:36  19.3  1:23   14 23:30  7:50 1:40:34 
   16  319 Nathan Purdy             27 M   St. Louis Park     MN                          16   53:46  16.7  3:32   16 25:06  8:22 1:48:13 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  351 John Shelp               32 M   Maple Plain        MN    1 11:52  1:21  1:19    1   36:50  24.4  0:58    1 16:17  5:26 1:07:14 
    2  401 Mark Watczak             33 M   Esko               MN    7 16:37  1:54  1:10    3   40:25  22.3  0:49    2 17:54  5:58 1:16:54 
    3  190 Thomas Garry             30 M   Minneapolis        MN   10 17:16  1:58  1:05    2   40:15  22.4  0:49    8 19:27  6:29 1:18:50 
    4  403 Paul Watson              34 M   Farmington         MN    4 14:40  1:40  1:53    7   42:05  21.4  0:29   14 20:36  6:52 1:19:42 
    5  175 David Elliason           34 M   Maple Grove        MN    5 15:32  1:46  1:49    5   40:45  22.1  0:51   16 21:00  7:00 1:19:56 
    6  291 Greg Neuman              33 M   Plymouth           MN   12 17:41  2:01  3:00    4   40:29  22.2  1:07    4 18:39  6:13 1:20:53 
    7  360 Tom Spangler             31 M   Rosemount          MN   20 19:56  2:16  2:58    6   40:46  22.1  1:03    3 18:23  6:08 1:23:05 
    8  277 John Mckeehen            34 M   Edina              MN    2 13:51  1:35  2:10   15   46:21  19.4  1:04   10 19:56  6:39 1:23:21 
    9  158 Michael Criego           33 M   Savage             MN    9 17:07  1:57  2:08   10   43:00  20.9  0:49   13 20:32  6:51 1:23:35 
   10  341 Scott Needham            30 M   St. Paul           MN   11 17:23  1:59  1:55   14   45:35  19.8  0:32    5 19:10  6:24 1:24:33 
   11  181 Chris Feile              34 M   Woodbury           MN    8 16:55  1:56  2:49   12   45:00  20.0  1:30    6 19:15  6:25 1:25:27 
   12  214 Marc Harvieux            34 M   Lexington          MN   14 18:39  2:08  1:46    9   42:55  21.0  1:01   19 21:40  7:14 1:25:59 
   13  116 Gregory Bartness         31 M   Savage             MN    3 14:20  1:38  3:02   18   47:47  18.8  0:34   12 20:30  6:50 1:26:11 
   14  204 Daniel Gulbrandson       34 M   Hopkins            MN   15 18:53  2:09  2:23   16   47:04  19.1  0:45   11 20:13  6:45 1:29:17 
   15  113 Kevin Ballinger          31 M   Saint Michael      MN   19 19:55  2:16  1:48   19   47:52  18.8  0:31    7 19:15  6:25 1:29:19 
   16  210 Kris Hansen              30 M   Chaska             MN   25 22:37  2:35  2:36    8   42:22  21.3  1:18   15 20:56  6:59 1:29:46 
   17  192 Jeff Given               34 M   St. Paul           MN    6 16:29  1:53  2:27   20   48:36  18.5  1:32   18 21:38  7:13 1:30:39 
   18  167 Jeffrey Diebel           34 M   Deephaven          MN   27 23:44  2:42  2:15   11   44:36  20.2  1:20    9 19:36  6:32 1:31:29 
   19  195 Chris Gotz               30 M   Maple Grove        MN   22 20:39  2:21  2:06   13   45:18  19.9  1:14   20 23:01  7:41 1:32:17 
   20  128 Chris Bintliff           30 M   Coon Rapids        MN   18 19:51  2:16  2:38   22   49:27  18.2  1:11   21 23:02  7:41 1:36:07 
   21  343 Scott Searl              32 M   Mound              MN   13 17:53  2:02  4:07   24   52:01  17.3  1:02   24 23:32  7:51 1:38:33 
   22  122 Eric Bender              34 M   Apple Valley       MN   23 21:33  2:27  3:25   17   47:24  19.0  1:59   27 24:31  8:11 1:38:51 
   23  384 Chris Uecker             30 M   Eden Prairie       MN   17 19:42  2:15  2:26   26   53:14  16.9  1:11   22 23:11  7:44 1:39:42 
   24  285 Eric Mixdorf             31 M   Eagan              MN   26 22:57  2:37  5:34   23   51:01  17.6  1:38   17 21:07  7:03 1:42:15 
   25  334 Ty Schlobohm             31 M   Orono              MN   21 20:08  2:18  2:52   27   53:17  16.9  1:06   29 25:56  8:39 1:43:17 
   26  342 Jason Searcy             32 M   Minneapolis        MN   28 26:12  2:59  2:32   21   49:17  18.3  1:02   28 24:43  8:15 1:43:45 
   27  310 Jeff Phillips            33 M   Burnsville         MN   16 19:24  2:13  3:26   28   57:25  15.7  0:57   26 24:15  8:05 1:45:26 
   28  194 Mark Goldberg            33 M   Rosemount          MN   24 22:33  2:34  2:56   29 1:05:06  13.8  1:07   25 24:05  8:02 1:55:44 
   29  317 Chris Potenza            33 M   Eden Prairie       MN                          25   53:06  17.0  1:26   23 23:22  7:48 2:01:12 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  115 Mark Barrett             35 M   Eden Prairie       MN                           3   40:41  22.1  0:30    4 18:25  6:09 1:14:01 
    2  348 Bradley Severson         37 M   Plymouth           MN    4 15:08  1:44  1:31    7   42:52  21.0  1:02    1 16:46  5:36 1:17:17 
    3  124 Jay Bennett              35 M   New Brighton       MN   12 16:18  1:52  1:52    2   40:19  22.3  1:18   10 19:11  6:24 1:18:56 
    4  419 Johnny Suprise           35 M   Eden Prairie       MN    3 14:49  1:42  2:02    4   41:54  21.5  1:09   16 20:33  6:51 1:20:26 
    5  239 Mike Johnson             35 M   St Louis Park      MN   10 16:08  1:50  1:39    9   42:59  20.9  1:00    9 19:10  6:24 1:20:56 
    6  164 Craig Davis              35 M   Mounds View        MN    2 14:44  1:41  1:58    5   42:08  21.4  0:58   21 21:27  7:09 1:21:13 
    7  416 Erich Zeitz              39 M   Minnetonka         MN    7 15:17  1:45  2:35   10   43:26  20.7  1:00   11 19:18  6:26 1:21:35 
    8  228 Don Hunley               38 M   New Hope           MN   15 17:20  1:59  1:38    1   40:11  22.4  1:02   22 21:40  7:14 1:21:50 
    9  402 Jonathan Watson          35 M   Minneapolis        MN   13 16:23  1:52  2:29   12   44:14  20.4  1:06    3 18:20  6:07 1:22:29 
   10  325 Nick Ridgeway            36 M   Litchfield         MN    1 14:12  1:37  2:22   15   45:47  19.7  1:22    6 18:49  6:17 1:22:31 
   11  268 Doug Livingston          37 M   Excelsior          MN    5 15:12  1:44  2:17   17   46:05  19.5  1:08    5 18:38  6:13 1:23:19 
   12  114 Josh Baltzell            35 M   Edina              MN    8 15:26  1:46  1:36   13   44:46  20.1  1:10   18 20:49  6:57 1:23:45 
   13  445 Dean Hagan               37 M   White Bear Lake    MN   17 17:59  2:03  3:05    8   42:57  21.0  1:22    8 19:07  6:23 1:24:28 
   14  257 Nick Kozel               38 M   St. Paul           MN   22 19:19  2:12  1:40    6   42:24  21.2  0:34   26 23:31  7:51 1:27:27 
   15  369 Daniel Swartz            35 M   St. Louis Park     MN   23 19:30  2:13  1:43   21   47:44  18.9  1:27    7 18:50  6:17 1:29:12 
   16  126 David Berghult           36 M   Edina              MN   16 17:28  2:00  2:13   23   48:46  18.5  1:07   13 19:39  6:33 1:29:12 
   17  231 David Jack               36 M   Lake Elmo          MN   14 16:53  1:56  3:02   19   46:41  19.3  1:28   20 21:26  7:09 1:29:27 
   18  125 Steve Benoit             37 M   Blaine             MN   21 18:58  2:10  3:16   16   45:56  19.6  2:00   17 20:33  6:51 1:30:41 
   19  318 Todd Price               35 M   New London         WI   19 18:43  2:08  2:44   20   46:59  19.2  1:19   23 21:56  7:19 1:31:39 
   20  347 Peter Seng               39 M   Edina              MN    6 15:15  1:44  2:35   11   43:49  20.5  1:04   32 30:09 10:03 1:32:52 
   21  173 Clark Eichelberger       36 M   St Louis Park      MN   11 16:12  1:51  2:20   22   48:18  18.6  1:01   30 26:29  8:50 1:34:20 
   22  295 David Nyberg             35 M   St. Paul           MN   26 21:05  2:24 10:12   14   45:45  19.7  1:04    2 17:25  5:49 1:35:30 
   23  112 Eric Bakke               39 M   Vadnais Heights    MN   24 20:11  2:18  2:40   27   50:08  18.0  2:17   14 20:18  6:46 1:35:32 
   24  411 Jeff Wollerman           37 M   Victoria           MN   27 23:34  2:41  1:35   18   46:28  19.4  2:01   24 22:08  7:23 1:35:44 
   25  230 Nelson Inz               35 M   Minneapolis        MN   20 18:46  2:08  2:45   29   50:41  17.8  1:20   25 22:23  7:28 1:35:54 
   26  320 Robert Purtell           35 M   Deephaven          MN   18 18:36  2:07  3:52   24   48:51  18.4  1:32   29 25:15  8:25 1:38:05 
   27  380 Paul Treffert            37 M   St. Paul           MN   29 25:42  2:56  3:44   26   49:41  18.1  1:55   12 19:24  6:28 1:40:24 
   28  332 Patrick Schafer          39 M   Oakdale            MN    9 16:00  1:49  3:19   31   54:06  16.6  1:16   31 26:45  8:55 1:41:24 
   29  249 Thomas Kelly             38 M   Chanhassen         MN   25 20:28  2:20  4:25   32   54:44  16.4  2:57   15 20:22  6:48 1:42:54 
   30  373 Scott Taylor             38 M   Edina              MN   30 26:33  3:01  3:43   28   50:27  17.8  1:33   19 21:23  7:08 1:43:37 
   31  323 Michael Richards         36 M   Shakopee           MN   31 28:44  3:16  2:54   25   49:01  18.4  1:31   27 23:56  7:59 1:46:05 
   32  248 Dan Kellogg              38 M   Excelsior          MN   28 24:26  2:47  3:17   30   52:49  17.0  3:14   28 24:17  8:06 1:48:01 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  376 Christopher Timberlake   43 M   Bloomington        MN    4 13:54  1:35  1:32    2   39:39  22.7  0:55    1 17:03  5:41 1:13:02 
    2  247 Phillip Kelaart          40 M   Minneapolis        MN    3 13:46  1:34  1:24    1   39:13  23.0  0:37    6 18:42  6:14 1:13:41 
    3  196 Kevin Grafft             43 M   Chanhassen         MN    6 14:02  1:36  1:32    3   40:12  22.4  0:51    2 17:28  5:50 1:14:04 
    4  160 Peter Dahlberg           41 M   North Oaks         MN    8 14:52  1:42  1:21    7   41:41  21.6  0:55    3 17:55  5:59 1:16:43 
    5  177 David Endy               42 M   Excelsior          MN    1 13:13  1:31  2:24    8   42:20  21.3  1:27    8 18:56  6:19 1:18:18 
    6  165 Peter Davis              40 M   Greenwood          MN    5 13:59  1:36  2:37   10   42:44  21.1  0:46    4 18:20  6:07 1:18:24 
    7  377 Leon Tischer             44 M   Maplewood          MN   12 15:53  1:49  1:47    4   40:56  22.0  1:37    5 18:35  6:12 1:18:45 
    8  131 Jaye Blanshan            42 M   Eden Prairie       MN   10 15:26  1:46  2:06    5   41:11  21.9  0:34   12 19:50  6:37 1:19:05 
    9  129 Mark Birchard            40 M   Edina              MN    2 13:26  1:32  1:23   12   43:14  20.8  1:05   14 20:00  6:40 1:19:06 
   10  400 Jeffrey Warshaw          43 M   Minneapolis        MN    9 15:10  1:44  2:55    9   42:41  21.1  0:56    7 18:47  6:16 1:20:27 
   11  179 Craig Estenson           41 M   Eagan              MN    7 14:39  1:40  2:13   15   44:07  20.4  1:16   15 20:35  6:52 1:22:48 
   12  363 Scott Stensland          42 M   Chaska             MN   11 15:43  1:48  1:21    6   41:32  21.7  1:32   21 23:10  7:44 1:23:16 
   13  337 Jeff Schultenover        40 M   Minnetonka         MN   13 16:04  1:50  1:47   11   42:44  21.1  0:53   18 21:57  7:19 1:23:23 
   14  180 Mark Falzone             42 M   Chanhassen         MN   15 16:48  1:55  2:21   14   43:58  20.5  1:38   10 19:16  6:26 1:23:59 
   15  139 Brad Canham              40 M   Eden Prairie       MN   14 16:24  1:52  1:46   16   45:07  20.0  1:10   13 19:52  6:38 1:24:18 
   16  226 Douglas Hotvedt          41 M   Eagan              MN   16 16:52  1:55  2:27   18   47:26  19.0  1:28    9 19:04  6:22 1:27:15 
   17  120 Joseph Begich            43 M   St. Louis Park     MN   18 19:13  2:11  2:29   20   47:45  18.9  1:13   19 21:57  7:19 1:32:35 
   18  326 John Rossini             41 M   Bartlett           IL   21 20:19  2:19  3:31   19   47:31  18.9  1:36   11 19:46  6:36 1:32:42 
   19  186 Andrew Flood             40 M   Edina              MN   22 21:44  2:29  3:37   13   43:48  20.6  1:25   20 22:15  7:25 1:32:47 
   20  107 Bob Allen                43 M   Chaska             MN   17 18:38  2:07  2:46   22   48:37  18.5  1:42   16 21:50  7:17 1:33:30 
   21  133 Craig Boivin             44 M   Plymouth           MN   19 19:31  2:14  3:55   17   45:47  19.7  2:18   23 24:20  8:07 1:35:50 
   22  365 Jonathan Stinson         43 M   Plymouth           MN   23 24:48  2:49  2:06   21   47:48  18.8  1:37   17 21:51  7:17 1:38:08 
   23  308 Dean Pfaff               43 M   Crystal Lake       IL   20 19:33  2:14  2:29   23   53:55  16.7  0:55   22 23:15  7:45 1:40:04 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  335 Larry Schonhardt         46 M   Fridley            MN    1 12:51  1:28  1:39    2   40:34  22.2  0:43    1 18:14  6:05 1:13:59 
    2  217 Dave Henningsgaard       45 M   Champlin           MN    2 13:42  1:34  1:41    3   42:30  21.2  1:00    2 18:56  6:19 1:17:46 
    3  381 Carl Tubbs               46 M   Stillwater         MN    6 16:13  1:51  1:40    1   39:45  22.7  1:14    3 19:09  6:23 1:18:00 
    4  206 Steve Gunther            46 M   Excelsior          MN    3 13:45  1:34  1:24    7   44:40  20.2  0:40    6 20:20  6:47 1:20:48 
    5  155 Darrell Cox              49 M   Shakopee           MN    7 16:59  1:56  1:23    6   44:13  20.4  0:58    5 19:33  6:31 1:23:04 
    6  264 Bob Leone                47 M   Plymouth           MN    5 16:08  1:50  2:57    4   44:00  20.5  2:01   12 22:55  7:39 1:27:58 
    7  357 Bruce Skerik             49 M   Gilbertville       IA   12 18:59  2:10  2:07    8   45:43  19.7  1:03    8 20:54  6:58 1:28:44 
    8  153 Mike Costello            49 M   Afton              MN   10 18:47  2:09  4:07   10   46:22  19.4  1:15    4 19:13  6:25 1:29:43 
    9  191 Dwight Geisler           46 M   Bloomington        MN   14 20:15  2:18  3:24    5   44:06  20.4  2:18    9 21:28  7:10 1:31:29 
   10  311 Mark Piatkowski          49 M   Chanhassen         MN    4 15:54  1:49  3:19   14   49:58  18.0  0:53   10 22:04  7:22 1:32:06 
   11  232 Art Jacobson             49 M   Apple Valley       MN   11 18:52  2:09  1:48    9   46:06  19.5  1:15   15 24:34  8:12 1:32:32 
   12  367 Jeffrey Sturgis          48 M   Deephaven          MN    8 18:06  2:04  2:44   11   48:08  18.7  2:15   14 24:06  8:02 1:35:17 
   13  162 Richard Danaher          48 M   Minneapolis        MN   17 24:51  2:50  3:11   13   49:46  18.1  0:41    7 20:37  6:53 1:39:04 
   14  172 Michael Dunn             45 M   Edina              MN   13 20:06  2:17  3:30   12   49:32  18.2  1:34   16 25:06  8:22 1:39:46 
   15  209 Roger Hager              46 M   Woodbury           MN   15 21:07  2:24  3:18   15   52:09  17.3  2:15   11 22:13  7:25 1:41:00 
   16  382 Carl Tuura               49 M   Plymouth           MN    9 18:15  2:05  2:44   16   53:57  16.7  1:52   18 27:44  9:15 1:44:29 
   17  240 Richard Johnson          48 M   Eagan              MN   16 22:55  2:37  3:09   17   54:03  16.7  2:11   17 26:08  8:43 1:48:24 
   18  199 Norm Grant               48 M   Chanhassen         MN   18 36:58  4:12  6:38   18 1:17:22  11.6  3:30   13 23:29  7:50 2:27:55 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  252 Leonard Klun             50 M   Maple Plain        MN    1 13:37  1:33  2:21    4   41:57  21.5  0:48    2 18:53  6:18 1:17:35 
    2  123 Steve Bengtson           53 M   Chippewa Falls     WI    2 15:42  1:47  1:26    2   40:46  22.1  1:01    5 21:59  7:20 1:20:52 
    3  147 Michael Colaizy          54 M   Osceola            WI    7 19:18  2:12  1:30    1   40:37  22.2  1:20    1 18:25  6:09 1:21:08 
    4  272 Chris Lyman              53 M   Saint Paul         MN    5 18:16  2:05  1:36    3   41:27  21.7  1:14    3 21:14  7:05 1:23:46 
    5  134 William Bowerman         50 M   Excelsior          MN    6 19:16  2:12  1:57    7   47:36  18.9  1:01    4 21:23  7:08 1:31:11 
    6  244 Joe Kandiko              54 M   Excelsior          MN    3 16:57  1:56  2:14    5   47:12  19.1  1:10   13 25:18  8:26 1:32:49 
    7  408 Mark Winholtz            52 M   Andover            MN    8 19:26  2:13  2:26    6   47:35  18.9  1:07    9 23:25  7:49 1:33:58 
    8  309 James Philipsek          50 M   Inver Grove Height MN    4 17:20  1:59  2:32   11   51:34  17.5  0:48    8 23:08  7:43 1:35:20 
    9  397 Rick Ward                51 M   Eden Prairie       MN    9 22:33  2:34  3:30    8   48:36  18.5  1:48    7 23:05  7:42 1:39:31 
   10  407 Stephen Willett          51 M   St. Paul           MN   11 24:00  2:44  3:54    9   49:43  18.1  2:15   12 23:45  7:55 1:43:35 
   11  267 Brian Lindroth           50 M   Coon Rapids        MN   12 24:14  2:46  4:59   10   50:41  17.8  1:43    6 22:06  7:22 1:43:41 
   12  312 David Piper              50 M   Minneapolis        MN   10 22:54  2:37  3:32   13   57:11  15.7  0:47   10 23:26  7:49 1:47:48 
   13  137 George Buchok            50 M   Edina              MN   13 26:57  3:04  3:09   12   54:08  16.6  2:29   11 23:36  7:52 1:50:17 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  218 Jim Henrickson           57 M   Park Rapids        MN    1 14:05  1:36  1:57    1   43:00  20.9  1:15    1 22:40  7:34 1:22:55 
    2  362 Mark Stange              57 M   Shoreview          MN    2 18:58  2:10  1:54    3   47:05  19.1  1:22    2 23:02  7:41 1:32:18 
    3  183 Don Fisher               59 M   Willmar            MN    3 20:17  2:19  3:31    2   45:07  20.0  1:38    3 24:45  8:15 1:35:16 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  389 Nick Vanduzee            60 M   Chaska             MN    1 20:56  2:23  2:10    1   42:09  21.4  1:24    1 20:10  6:44 1:26:47 
    2  203 Larry Grimstad           61 M   Decorah            IA    2 25:11  2:52  4:11    2   57:29  15.7  1:34    2 24:30  8:10 1:52:54 
    3  359 Tom Smith                61 M   Eden Prairie       MN    3 31:15  3:33  6:07    3 1:10:51  12.7  1:18    3 32:35 10:52 2:22:03 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  336 Dean Schulstrom          65 M   Coon Rapids        MN    2 32:27  3:42  4:05    1   49:51  18.1  1:21    1 26:03  8:41 1:53:45 
    2  289 Bob Nelson               67 M   Columbus           OH    1 26:02  2:58  3:14    2   58:11  15.5  2:07    2 30:03 10:01 1:59:34 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======